Şeker Portakalı - Film Keşfi

       

Küçük bir çocuğun yaşadığı sevgisizlik ve yaramazlıkları

                            ''Zeze de sadece dayak yiyince uslu duruyor.''

                                     ''Yaramaz olabilir ama o daha çocuk.''

    

     Şeker Portakalı kitabını hepimiz severek okuduk. Zamansız en güzel kitaplardan. Filminden söz edeceğim size😊📽


       Filmin orijinal ismi Meu Pé de Laranja Lima .  Film 2012 yılında çekilmiş. Drama türünde olan filmin süresi 1 saat 39 dakika. Yönetmeni Marcos Bernstein. Zeze rolünü Joao Guilherme Avila, Portguga rolünü Jose de Abreu oynuyor. Kitap uyarlaması olarak çok başarılı bulduğumu söyleyemem ama seyredilmeyecek bir film de değil. Filmde bazı yerlerde sıkıldım ama genel olarak beğendiğim bir film oldu. Karanlık ve kasvetli hava beni biraz sıktı sanırım. Kitap tabii ki çok başka ve her zaman söylüyorum, kitapta yazıldığı gibi her duygunun filme yansıtılması zaten beklenemez. Filmlerin süresi uzun olsa biraz daha, sanki kitap daha iyi yansıtılır gibi bir düşünceye de kapılmıyor değilim. Kitapta daha çok ağladım, filmde çok az ağladım. Özellikle Zeze rolünü oynayan oyuncuyu çok sevdim. Tam olarak yaramaz, sevimli, afacan rolünün hakkını vermiş bence. 
      Zeze sevgiden ve ilgiden mahrum kalarak büyüyen bir çocuk. Ailesinden şiddet gören bir çocuk. Zeze içindeki bu sevgisizliği yüzünden yaramazlığıyla dikkat çekerek kurtulmaya çalışıyor. Kendince bulduğu çıkış yolu, savunma mekanizması da diyebiliriz.  Hayal gücü yüksek. Evinin bahçesinde bulunan portakal ağacına anlatıyor her şeyi. Kendine yeni edindiği arkadaşı Portuga'yı da çok seviyor ve hep onun yanına gidiyor. Portuga ile arasında bambaşka bir bağ oluşuyor.  Zeze, Portuga'yı çok seviyor, ailesi gibi görüyor.


     Şeker Portakalı gerçek bir hikaye.  Yazarın kendi hayatını anlattığı hikaye.  Yazarın bu kitabı 12 günde yazdığı söyleniyor ama tam olarak doğru bilgi mi bilmiyorum? 


    Filmin Türkiye'de gösterime girdiği zaman 2014 Mayıs ayı. Filmin yapımcısı Katia Machado. Firma Passaro Films, ülke Brezilya. Senaryo Marcos Bernstein, Melanie Dimantas' a ait.  Filmin müziği ise Armand Amar ' a ait.     Filmdeki siyah arabaya bayıldığımı söylemeliyim, çok güzeldi. Filmi seyrettiğiniz zaman bir çocuğun gözünden de bakıp anlamaya çalışıyorsunuz. Evet kitabı okurken bunu zaten yapıyoruz, empati kurmaya çalışıyoruz ama filmde görsel olarak görünce zihinde daha bir başka canlanıyor.  Masal ve gerçeklikle iç içe geçmiş muhteşem bir hikaye😊

 

                    Kitapla ilgili yorumumu okumak isterseniz📙😊

                 


                  ''Ben Minguinho, senin şeker portakalın.''

                  ''Nereden konuşuyorsun?''

                  ''Her yerden! Başını bana yasla, o zaman yüreğimin atışını duyacaksın.''

Küçük bir çocuğun yaşadığı sevgisizlik ve yaramazlıkları

                        ''Dostum Portuga bu senin için yazacağım ilk öyküm.''


                            Keyifli film keşifleri dilerim😊

Yorum Gönder

34 Yorumlar
 1. çok severimmm:) emeklerine sağlık güzellik:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Şeker Portakalı çok güzel ve özel:))) Çok tatlısınız, teşekkür ederim:)))

   Sil
 2. Hem bu yazınızı hem de kitapla ilgili yorumunuzu keyifle okudum. Bu kitap epeydir karşıma çıkıyor. Dramatik kitaplar bana hüzün verdiğinden okumayı düşünmemiştim. Alıp okuyayım.
  Beyninize, emeğinize sağlık olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kitabı kesinlikle tavsiye ederim, çok sevdiğim kitaplardandır, zamansız kitap derim ben bu kitap için:))) Hüzünlü olduğu doğru, okurken çok ağlamıştım, sizi çok etkileyeceğini düşünüyorsanız bir şey diyemem, etkileniyor insan ister istemez:)

   Sil
 3. Filmlerde, karanlık ve kasveti hiç çekemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Ben de sevmiyorum, kitabı okuduğum için izledim ama yine de güzel film:)))

   Sil
 4. Bunun kitabını hala okumadığım için kendimi kötü hissediyorum. Ama teşekkürler, film incelemeniz sayesinde hatırladım ve bu sene içinde okunacaklar listeme ekledim. Ben de normalde üzüntülü şeyleri sevmem, çok etkilenirim ama bunu aşmam gerektiği için bu tarz da okuyup, film izliyorum artık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Hiç öyle düşünmeyin, her kitabın ayrı bir okunma zamanı var, tavsiye ederim, güzel kitaptır, ben çok severim:))) Eğer sizi çok etkileyecekse ilk sayfalarda belli olur, o zaman okumayın derim:)

   Sil
 5. Filmi olduğunu bilmiyordum bakarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kitabı sevdiysen filmi pek beğenmeyebilirsin ama yine de bir bak derim:)))

   Sil
 6. En sevdiklerimden :) Ama filmini seyretmedim Zeze için seyredebilirim :)
  Zezenin Portuga ile olan iletişimini hep çok değerli ve özel bulmuşumdur...
  Teşekkürler canımcım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Senin çok sevdiğini biliyorum, görünce aklıma sen geliyorsun:))) Ben de seninle aynı şeyi düşünüyorum canım, kesinlikle aralarındaki iletişim çok güzeldi:)))

   Sil
 7. Kitabından çok etkilenmiştim, filmine de bakayım teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kitaptan ben de çok etkilenmiştim, aynı etki filmde yok ama seyredilmeyecek bir film de değil:)))

   Sil
 8. Çoookkkk uzun yıllar önce okumuştum ancak filmden habersizdim, hoş haberim olsa da izlemezdim:) Çünkü riskli bir durum, kitabı okurken tüm imgeleri kendin yaratıyorsun ama film bir başkasının imgelem dünyasının ürünü ve çoğu zaman örtüşmüyor yönetmeninkiyle kendininki:) 2009'da bu konuyu bloggerlar kendi aramızda tartışmıştık, hatta bir yazı da yazmıştım, konu ilgini çekiyorsa bir göz at istersen:)

  https://laparagas.blogspot.com/2009/02/sinemada-kitap-uyarlamalar-uzerine-bir.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kesinlikle size katılıyorum, kitabı okurken çok başka düşünüp hayal ediyorsun, imgeliyorsun:) Kitaptan uyarlama olan filmlerde çok başka oluyor, her duyguyu yansıtmaları mümkün olmuyor. Yazınıza mutlaka bakacağım, çok teşekkür ederim:))))

   Sil
 9. Kitabını çok severim. Filmini de izlemiş beğenmiştim ama tabi kitapçıyım hala. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kitap çok güzel ve zamansız kitaplardan:))) Film güzel ama kitap kadar etkilemiyor tabii ki:)))

   Sil
 10. Filmi olduğunu bilmiyordum. Kitabı çok eskiden okudum ama unutmuşum. Film güzel görünüyor, teşekkürler paylaşım için. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Film kitap kadar etkileyici değil ama seyredilmeyecek bir film de değil, kitapları okuduktan sonra filmleri varsa mutlaka izliyorum ben de:)))

   Sil
 11. A aaa ilk defa görüyorumm, ne güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kitabı okumadıysan önce okuyup sonra izle derim:))) Öyle çok daha iyi ve anlaşılır oluyor:)))

   Sil
 12. Sanırım ben filmi pas geçicem, kitabı okumak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kitap mükemmel, çok ama çok severim:)))

   Sil
 13. Filmi yıllar önce izlemiştim.Tekrar izleyebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Sevdiyseniz tekrar izleyin derim:)))

   Sil
 14. Süpermiş, benim ufaklıklar bu yıl okulda okudu Şeker Portakalı'nı, onlara izleteyim, çok güzel anlatmışsınız, elinize sağlık, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Şeker Portakalı zamansız bir kitap, çok seviyorum ben:))) Filmi beğenir misiniz bilmiyorum ama yine de izlenmeyecek bir film değil:)))

   Sil
 15. Kitabını çok severim. Filmini izlemeye cesaret edemem sanırım. Benim aklımdaki haliyle kalsın isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kitabı kesinlikle mükemmel:))) Film biraz karamsar gelebilir o yüzden bir şey diyemiyorum:)))

   Sil
 16. Yeni bir şeyler var mı diye merak ettim, senin yazılarını okumayı seviyorum biliyorsun 🙏
  Umarım her şey yolundadır canım, öpüyorum seni çok ❣️🥰

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımm:))) Sen hep soruyorsun beni, yazıyorsun:))) Taşınma işlemlerinden dolayı aksadı bazı şeyler, bir şeyle ilgilenmedim. Sonrasında konuştuk seninle:))) Ben de kocaman öpüyorum:)))

   Sil
 17. Filminden haberim yoktu. Fragmanı izleyince, kitabını okurken hayalimde tasarladığıma benzetemedim🙃 Okumak cidden daha farklıymış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Sanırım filmi çoğu kişi bilmiyor. Okurken bambaşka hayal ediyoruz, kesinlikle okumak çok farklı:)

   Sil