Kitap Okumanın Faydaları

        

Kitapların sağladığı faydalar

 ''Kitaplar sadece okumak için değil, aynı zamanda birlikte yaşamak içindir.''

                                                                                    Walter Benjamin

         

      Kitap okumak bu hayattaki en güzel şeylerden biri benim için. Kitapların içinde kayboluyorum ve bu durumdan çok mutluyum. Kitap okumanın faydalarından söz etmek istiyorum bugün size😊


          📙Konuşmanızı düzenler.

          📙Kelime dağarcığınız genişler.

          📙İçinde olmak istediğiniz hayatları yaşarsınız.

          📙İnsanları tanımanıza yardımcı olur, ilişkileriniz düzene girer.

          📙Birçok şehir, ülke hakkında bilgiler öğrenirsiniz.

          📙Birçok konuda bilinçli olmanızı sağlar, ayrı bir farkındalık kazandırır.

          📙Stresi azaltır.

          📙Empati yapmanızı sağlar.

          📙Beynin önemli noktalarını çalıştırır.

          📙Yaratıcılığınızı artırır.

          📙Yalnızlık hissini azaltır. 

          📙Güzel iletişim kurmanızı sağlar.

          📙Genel kültürünüz artar.

          📙Doğru kararlar vermenizi sağlar.

          📙Hayata farklı bir bakış açısıyla bakmanızı ve dolu dolu bir hayat yaşamanızı sağlar.


          Kitabın faydaları saymakla bitmez. Mutluluk verir. Başka bir gezegende olduğunuzu hissedersiniz. Kitabın ilk sayfasını açtığınız andan itibaren bambaşka bir his sizi alır götürür. Kitabı içinizden geldiği zaman okuyun, okumak için kendinizi zorlamayın. Eğer kitap okumakta zorlanıyorsanız, eğlenceli ve sayfa sayısı az olan kitaplardan başlayın ve günlük en az 20 sayfa okuyarak başlangıç yapın. Sıkıldığınız bir kitap olursa o an bırakın, birkaç gün ara verin😊 


          Şunu da tekrar ve özellikle belirtmek istiyorum. Kitaplar kişiye göre değişir. Benim sevdiğim bir kitabı siz sevmeyebilirsiniz, sizin sevdiğiniz bir kitap benim hoşuma gitmeyebilir, okumakta zorlanabilirim. Bloğumda kitap yorumları yapıyorum, bazı kitapları çok seviyorum, size tavsiye ediyorum, bazı kitaplar için sevmedim diyorum. Benim çok severek tavsiye ettiğim bir kitap sizde aynı etkiyi yaratmayabilir, bu da çok normal. Hepimizin düşünceleri farklı. Genelde yazılarımda ve yorumlarımda zaman zaman dile getiriyorum bu düşüncemi. Daha önceden takip eden blog arkadaşlarım bilir, yazımı yeni okuyacak kişiler için de dile getirmek ve yinelemek istedim😊


          Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊

          

Yorum Gönder

18 Yorumlar
 1. Yalnızlık hissini azaltması burası can alıcı işte

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kitap okuduğunuz zaman kesinlikle yalnız olduğunuzu hissetmezsiniz:)

   Sil
 2. Ne güzel anlatmışsın. Galiba en çok kendimizi farklı bir dünyada hissettiğimiz için kitap okumayı seviyoruz. :) Anime izlediğim günlerde kitap okumuyorum ama yoksa işim gücüm, dersim kalıyor. Bir ona bir ona zaman ayırmaya çalışıyorum. Aslında bahsettiğin çoğu madde anime izlerken de geçerli benim için. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kesinlikle farklı bir dünyada hissediyorum kitap okuduğum zaman:))) Animeleri çok sevdiğin için hissettiklerin aynı olabilir, ben de kitap okurken bu yazdıklarımı fazlasıyla hissediyorum:)))

   Sil
 3. Özellikle çocuklara küçük yaşta bu alışkanlığı kazandırmak lazım:) Kendilerini ifade edebilmeleri için kelime dağarcığının artması belki de en önemli etken ve faydası. Keyifli bir hafta dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kesinlikle yazdıklarınıza katılıyorum:) Özellikle çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak ve sevmesini sağlamak çok çok önemli:))) Tatlı geçsin haftanız ve gününüz:))))

   Sil
 4. Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Kitabı okurken yaşarız da. Pek çok hayatı tecrübe ederiz.
  Diyar diyar gezeriz, ağlarız, güleriz, öğreniriz, öğrendiklerimizi öğretiriz...

  Çok faydalı bir içerikti sevgili Kitapkeşfi. İlham olması dileklerimle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim Sibel Hanım:))) Kitap bambaşka bir şey, yaşam biçimi benim için:))) Tatlı dileğiniz için ayrıca teşekkür ederim:))))

   Sil
 5. kitap okumak bir kez geldiğiniz dünyada birden fazla hayatın içinde olabilmektir, aslında kitap okumak nefes almaktır :D sevgiyle kal, bu arada hep diyorum kitap yorumu çok bencil bir şeydir, bencileyin fikir bildirilir, ama işte, keyifle oku.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kesinlikle doğru, kitap okumak nefes almak:))) Kitap herkese göre değişir, bu da çok normal:) Hepimizin düşünceleri çok farklı:))) Tatlı sevgiler:))))

   Sil
 6. Aynen katılıyorum, kitapsız bir gün bile düşünemem, kitaplar iyi ki var, harika bir yazı olmuş elinize sağlık sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kitaplar iyi ki var, onlar olmadan birhayat düşünemiyorum:))) Tatlı sevgiler:)))

   Sil
 7. Yazdığın her kelimeye katılıyorum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))))

   Sil
 8. Derli toplu ve içinde kitap okumaya dair önyargı taşıyan veya okuyamayanlar için güzel öneriler barındıran güzel bir yazı olmuş. Sanırım okumayı öğrendiğimden beri kitap okumayı seviyorum :) Tüm bu yararlar da kendiliğinden etkisini göstermiş üstümde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Ben de okumayı öğrendiğimden beri kitap okumayı çok seviyorum ve kitapsız bir hayat düşünemiyorum:)))

   Sil
 9. Gerçekten çok şey katıyor iinsana👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Kitap bambaşka bir dünya sunuyor:))))

   Sil