Etkilendiğim Tatlı Kitaplar

          

Etkisinde kaldığım kitaplardan söz ettim

        ''Birçok kitap, insanın kendi kalesinin içindeki bilinmeyen odaların anahtarları gibidir.''

                                                                  Franz Kafka

          

         Okuduğum kitapların etkisinde kalıyorum, o dünyalardan çıkamıyorum. Bazı kitaplar var ki, bitince üzülüyorum, kitap bittikten sonra kendime gelemiyorum. Bugün bu kitaplardan söz etmek istiyorum size😊📚📚📚


           Kitabı  okuduğum zaman çok fazla etkisinde kaldıysam yeni bir kitaba başlamam. En az 2 gün ara veririm. Aynı anda okuduğum 3-4 kitap varsa, aralarından biri bittiği zaman diğerlerine de ara veriyorum. Kitabın dünyasının içine o kadar dalıyorum ki, o dünyadan bir anda kopmam mümkün olmuyor. O karakterle sevinip, üzülüyorum, ağlıyorum, havalara uçuyorum, onun hayatını yaşıyorum. Deli bir kitap okuma ruh hali diyebilirsiniz😊


           Bülbülü Öldürmek fazlasıyla etkisinde kaldığım bir kitap. Ortaokuldayken okumuştum ve yıllar sonra tekrar okudum. Bu sefer aldığım tat bambaşkaydı. Bence yazılmış en iyi romanlardan biri. Anlatmak istediği şeyler çok güzel ve herkesin okuması gerekir diye düşünüyorum. Okuduktan sonra filmini seyrettim. Film de çok iyi uyarlanmış. Sıkılmazsanız izleyin derim, eski siyah-beyaz bir film. Ben severek izledim. 


           Sahildeki Kulübe çok sevdiğim, ağlayarak okuduğum kitaplardan biri. Öyle kitabın sonunda değil, birkaç sayfa sonra başladım ağlamaya, son sayfaya kadar devam etti. Kitabı 1 günde bitirdim. Kitapta anlatılan aşkı imrenerek okudum. Adam ne güzel seviyor dedim, aynı şekilde kadın da çok güzel seviyor. Kitaba başlayınca bırakamıyorsunuz elinizden. Çok etkilenmiştim hikayeden, yaşananlardan, aşkın gücünden. Kitabın yorumunu daha yazmadım, yazacağım ama zaman olarak bir şey diyemem, tekrar okuyup öyle yazacağım.


            Kral Kaybederse mükemmel bir kitap. 1 günde bitirdim, elimden hiç bırakmadım, sadece yemek yemek için ara vermiştim. Çok yakışıklı, varlıklı, kadınlar üzerinde çok fazla etkisi olan bir erkeğin başına gelenler. Okurken çok kızıyorsunuz ama bir o kadar da şaşırıyorsunuz. Kitap karakterleri yazımda yazmıştım, okurken aşık oluyorsunuz adama. Burada anlatılan gerçek hayat hikayesi olunca etkilenmemek mümkün olmuyor. Bu kitabı okurken de çok ağladım, hem de ne ağlamak😊 Gülmeyin sakın cümleyi okuyunca, ağlıyorum işte ne yapayım😊 Kitabı okurken şunu da fark ettim, bir erkeğin parasının olmaması değil, gücünü kaybetmiş görmek yıkıyor kadını. Güçsüz erkek istemiyorsunuz, güçsüz kalınca bütün büyüsü bozuluyor bazı şeylerin ( burada sözünü ettiğim güç para anlamında değil, ya da vücut olarak söz etmiyorum, hayata karşı ayakta durma gücü, umarım anlatabilmişimdir) Kitabın yorumunu tekrar okuyup öyle yazacağım, henüz yazmadım.


            Başucumda Müzik en etkileyici romanlardan biri. Kitapta anlatılan kişilerin gerçek olduğunu yorumumda belirtmiştim. Gerçek bir yasak aşk biyografisi diye geçiyor. Tarihe tanıklık eden gerçeklikleri seviyorum. Belki merak duygusundandır. Hepimiz merak ediyoruz bazı şeyleri, öğrenince de mutlu oluyoruz, şaşırıyoruz.. Yasak aşkın anlatıldığı bu kitabı okurken başka bir dünyaya, bir tarihe gidiyorsunuz. Yalnız ön yargıyla okumayın kitabı yasak aşk anlatılıyor diye. Beni fazlasıyla etkilemişti. 


           Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu çok etkiledi beni. Açıkçası bu kitaptan o kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. Kadının aşkı, adamı hep sevmesi çok güzel geldi bana ama bir yandan da saplantılı bir durum normal değil o da ayrı konu. Yazarın anlatımının da etkisi var tabii. Aşkın farklı hallerini yansıtıyor kitap ve okuyucuya geçmiş fazlasıyla diye düşünüyorum. Okuduktan sonra filmini seyretmenizi de öneririm.


             Okunmamış Mesaj fazlasıyla etkileyen kitaplardan, devamının da çıkmasını bekliyorum. Yusuf'un, Cemre'nin hikayesi beni sarstı. Psikolojik analizlerin yoğun olduğu bu kitabı okurken birçok şeyi düşünüyorsunuz. Elimden bırakamadığım 1 günde bitirdiğim kitaplardan. Kendinizi sorgulayacağınızı düşünüyorum kitabı okurken. 


               Camdaki Kız beni etkilemişti, Hayri ve Nalan. Hayri değişik bir karakter, Nalan'la hiç uymadığını düşünsem de büyük bir aşk olunca her şey değişiyor iki kişi arasında. Gerçi büyük aşk denen bir şey de kalmıyor Hayri'nin yaptığından sonra, bak şimdi aklıma gelince kızdım yine😡😊Tabii ki kitabı okurken çok ağladım. Gerçek yaşanmış bir hikaye olması sarsıyor insanı. Kitabı okuduktan sonra içimdeki merak duygusuna yenik düştüm ve çok araştırdım kim olduklarını ama bir sonuç bulamadım. Diziyle ilgisi yok yalnız onu söyleyeyim, kitabı okuyun derim.


              Şeker Portakalı en güzel, en etkileyici kitaplardan biri kesinlikle. Zeze'yi okurken insanın kalbi parçalanıyor. Ne tatlı ve aynı zamanda ne hüzünlü bir hikayesi var. Çok ağladığım kitaplardan biri daha. Sadece ben değil, okuyan herkesin etkilendiğini düşünüyorum bu kitaptan. Yalnızlığı, içinde yaşadıkları bambaşka. Anlatmak istediği çok şey var aslında. Bu kitapta da çok ağladım. Filmini de izlemenizi öneririm.


               Bugün bende etkisi fazla olan kitaplardan söz etmek istedim. Tabii ki bu kadar değil, diğer kitapları da başka zaman yazacağım😊📚📚📚 Bu kitapları okuduktan sonra hemen kendime gelemedim, ara verdim okumaya. Çünkü yeni bir kitap elinize alsanız da tam olarak başka bir gezegenden çıkmadığınız için yeni gezegenin tatlılığını da fark edemiyorsunuz. Bu kitaplar bittiği zaman üzülüyorum. Bitmesini istemeyeceğiniz kitaplardan. Etkisi çok fazla hissedilen kitaplar. 


               Sihirli cümleyi duymaktan bıkmış olabilirsiniz yazımı okurken, ''Kitabı okurken çok ağladım.''😊 Okurken güldüğünüzü hissediyorum, ağlamadan duramıyorum. Bilmiyorum sadece ben böyleyim sanırım😊


                ''Kitaplar da kapılar gibidir. Bir kez açtın mı, bambaşka bir dünyaya geçiverirsin.''

                                                                                   Jeanette Winterson


                 Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊


Yorum Gönder

30 Yorumlar
 1. Çok güzel bir post olmuş. Bülbülü Öldürmek kitabına geçtiğimiz yıllarda başlamıştım ama araya başka kitaplar girdi. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabında ise, böyle büyük bir saplantılı ürkütücü geldi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:) Bülbülü Öldürmek çok güzel bir kitap, okumaya hazır hissettiğiniz zaman tekrar bakın derim, hatta devam kitabı Tespih Ağacının Gölgesinde var, tavsiye ederim:) Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ürkütücü görünse de çok güzel bir kitap, Stefan Zweıg seviyorsanız kesinlikle okuyun derim:)

   Sil
 2. Çok güzel bir içerik olmuş. İçinden birkaçı merak ettiğim kitaplar. Bülbülü Öldürmek' i özellikle merak ettim. :)
  Ağlayabilirsin niye gülelim ki. :) Ben sadece bağ kurarsan ya da kendimle ilgili bir çağrışım yaparsa ağlıyorum. Mesela bazı çok ağlanan meşhur filmlerden pek etkilendiğim olmuyor ama animelerde ağladığım daha çok oluyor benim de. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Yazımı beğenmene çok sevindim:))))
   Bülbülü Öldürmek mükemmel bir kitap, kesinlikle tavsiye ederim, devam kitabı Tespih Ağacının Gölgesinde'yi de okumanı tavsiye ederim:)))
   Ağlamayı yazıda çok yazdım ve cümle içinde kullandım ya, ondan dedim gülebilirsiniz diye, tatlı bir gülme yani:))) Yazılarımda genelde ağladığımı yazıyorum çünkü:)))
   Dediğine katılıyorum; bazen herkesin ağladığı bir filmde ağlayamıyorsun, o anki psikolojik durum ya da başka bir şey farklı olabiliyor:))))

   Sil
 3. Kısa kısa harika tanıtımlar olmuş. İçlerinden 2 tanesini izlemişim sadece.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:) Kitapları okumadınız sanırım, sadece filmleri izlediniz gibi algıladım, yanlış anlamadıysam:)

   Sil
 4. Bir, iki ve beşinci sıradaki kitaplar beni de sarsmıştı. Sonra dünya edebiyatına yönelince okuduğum her kitap etki bırakmaya başladı.

  Bunlardan birkaç tanesi;
  Yüzbaşının Kızı - Aleksandr Puşkin
  Sefiller - Victor Hugo
  Namık Kemal - Cezmi

  Okumadığınız varsa şiddetle tavsiye edebilirim :)

  Teşekkür ederim, sağlıcakla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kitaplar fazlasıyla etkiliyor insanı, ben biraz daha fazla etkileniyorum sanırım:) Bülbülü Öldürmek, Sahildeki Kulübe, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu çok güzel kitaplar, okurken hem etkiliyor hem de keyifle okunuyor:)))

   Yüzbaşının Kızı kitabını geçen sene okumak istedim ama sonra birden vazgeçtim, diğer kitapları da okumadım, not aldım, çok teşekkür ederim, mutlaka bakacağım:)))

   Sil
 5. Bülbülü öldürmek çok iyiydi ya hemen ardından Tespih ağacının gölgesindeyi okumuş ve daha çok sevmiştim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Bülbülü Öldürmek mükemmel bir kitap, Tespih Ağacının Gölgesinde kitabı da yanı şekilde. Okurken çok fazla etkileniyorsun:)))

   Sil
 6. yakın sayılabilecek bir zamanda Handan'ı bitirdim ben de o kadar etkiledi ki kitap beni uzun süre etkisinde bıraktı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Yanlış hatırlamıyorsam Halide Edip Adıvar 'ın eseriydi, okumadım henüz, eminim çok güzeldir:)))

   Sil
 7. Her kitap başka bir dünya gerçekten ve o dünyayı sevdiğimizde ayrılmak zor oluyor :) Bazı kitapları okudum, bazılarını ismen biliyorum. Bülbülü Öldürmek'i bayadır okumak istiyorum, o da bayadır onu okumamı bekliyor :) Şeker Portakalı en sevdiğim kitaplardan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Her kitap bambaşka bir dünya gerçekten:))) Bülbülü Öldürmek kesinlikle okumalısın derim, sonrasında da Tespih Ağacının Gölgesinde devam kitabını öneririm:)))
   Şeker Portakalı çok güzel bir kitap:))))

   Yorumuna geç cevap verdiğim için özür dilerim

   Sil
 8. Konudan biraz uzak olacak ama buraya yazdığınız ve eskiden yorumladığınız kitap yazılarına link vermek faydalı olabilir:)Onlar biraz daha detaylı oluyor, arada kaçırdığımız varsa onları da okumuş oluruz yeniden:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Çok doğru söylüyorsunuz aslında, tamamen unuttum bu yazıda, kafam fazla dağıldı sanırım:))) Link vermek faydalı oluyor, haklısınız:))))

   Yorumunuza geç cevap verdiğim için özür dilerim

   Sil
 9. Şeker Portakalı benim de severek okuduğum bir kitaptı, tekrar okuyacağım sanırım🤭

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Şeker Portakalı çok güzel bir kitap, kesinlikle tekrar tekrar okunmalı:))))

   Yorumuna geç cevap verdiğim için özür dilerim

   Sil
 10. Kral Kaybederse'yi sende görüyorum hep. Takasla aldım, bu sene içinde okumayı düşünüyorum. Eğer seversem yazarın diğer kitaplarını da alacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:)))) Kral Kaybederse çok sevdiğim kitaplardan biri, umarım sen de seversin:)))) Yazarın kitaplarını seviyorum ben genel olarak, bir şans ver derim:)))

   Yorumuna geç cevap verdiğim için özür dilerim

   Sil
 11. Çok güzel bir liste olmuş, bilmediklerime bakacağım, bu arada içten yazım tarzınızı çok seviyorum, elinize sağlık sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Listeyi beğenmenize çok sevindim, devam edeceğim ara ara etkilendiğim kitapları yazmaya:))))
   Ayrıca güzel düşünceniz, yazım tarzımı beğenmeniz çook mutlu etti beni:)))

   Sil
 12. Şeker portakalını sesli dinlemiştim. Çalışırken dinlediğim için fazla odaklanamadım hatta beğenemedim. Çoğu kişi öve öve bitiremiyor kitabı. Ama dediğim gibi tam odağımı veremediğim için oldu sanırım.

  Henüz diğerlerini okumadım ama aklımda Bülbülü Öldürmek var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Belki şimdi okusan beğenirsin, bazen okuduğumuz zaman da çok etkili oluyor:))) Sesli kitap dinleyemiyorum ben de hiç, alışkanlığım yok belki de:)
   Bülbülü Öldürmek çok güzel bir kitap, arkasından da Tespih Ağacının Gölgesinde'yi okuyabilirsin:)))

   Sil
 13. Başucumda Müzik kitabını yazarı Kürşat Başar kitabı imzalamıştı ve çok etkilenerek okumuştum ve bir tarihe tanıklık etmek açısından önemli bir kitaptı.
  Ah o Şeker Portakalı ve Zeze yok mu :) çok severim ben de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))))
   Başucumda Müzik gerçekten çok farklı ve etkileyici bir kitap:)))) Kitabının imzalı olması da ayrı güzel, imzalı kitap konusunda biraz takıntılıyım, çok severim, kıskandım şimdi:))))
   Şeker Portakalı Zeze herkesin hem sevdiği hem de üzüldüğü çok tatlı bir karakter:)))))

   Sil
 14. Kral Kaybederse bunu okumayı düşünüyorum harika özetlemişsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kral Kaybederse çok güzel bir kitap, çok etkilenmiştim, tekrar okuyacağım, dizisini de merakla bekliyorum:) Yazımı beğenmenize sevindim:)

   Sil
 15. İnsan etkisinde kalınca bittiğine üzülüyor sahiden. Ben de sizin gibi yapıyorum. Öyle kitaplar okuyunca bi iki gün ara veriyorum iyi oluyor. Bülbülü öldürmek kitabını okumamıştım. Çok sık denk geliyorum. Bir ara okuyacağım sanırım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Bazı kitaplardan çok etkileniyorum, hemen arkasından yeni kitaba başlayamıyorum. Ara vermek iyi oluyor. Bülbülü Öldürmek çok güzel bir kitap, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Devam kitabı olan Tespih Ağacının Gölgesinde kitabını da okumanızı tavsiye ederim:)))

   Sil