Kızlarıma Mektuplar

        

           

Bir babanın kızlarına yazdığı mektuplar


         
        Mektup okumayı sever misiniz? Cevabınız  ''evet''  ise bu yazıda anlatılan kitabı  çok seveceksiniz😊📙

    

          Mutlu, keyifli  güne bu  tatlı  kitabın yorumuyla devam etmeye ne dersiniz?😊 Başlayalım o zaman.


    
         Prof. Emre Kongar'ın kızlarına yazdığı mektupları konu alan kitabından söz edeceğim. Kızlarıma Mektuplar isimli kitaptan öğrenecek çok şeyimiz var bence. 
Kitabın arka kapağında yazan yazıyı aktarıyorum size :  '' Bireysel yaşam deneyimlerinden ve bilimsel bilgi birikiminden süzdüğü duygu ve düşüncelerini, kızlarına yazdığı mektuplar aracılığıyla bütün gençlere, anne-babalara ve öğretmenlere aktarıyor.'' 

    
       
        Okunması gereken kitaplardan bir tanesi bence. Kitabın içinde 22 tane mektup var. Her bölüm birbirinden farklı ve donanımlı bilgilerle dolu. Her anne-babanın ders alabileceği ve çocuklarını nasıl yetiştirmeleri gerektiğini anlatan çok güzel bir kitap. Çok önemli konuları özenle anlatmış yazar. Benim dikkatimi çeken başka bir unsur ise gerçekten çok samimi bir şekilde yazması o mektupları. Akıcı bir dille yazıldığı için okurken hiç sıkılmıyorsunuz. 
Mektuplardan en çok ''Her Genç Kız Zekidir'', ''Kıskançlık ve İlkellik'' hoşuma gitti. 
Çok eğitici bir kitap ve herkese okutulmalı. Bir babanın kızlarına karşı duygularını en güzel şekilde aktarıyor. Her yaşatan insanın bir şeyler öğrenebileceği değerli bir hazine bilgisi diyebilirim.

  
    
           😊📘 Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar : 

    
      
      😊''... güzellik sizin görünüşünüzde olduğu kadar, hatta ondan daha çok, size bakanın   gözlerindedir...''

     
      😊''İnsanları sevin ve onlardan karşılık beklemeyin. 
    Kendinizi aptal yerine koymadan sevmenin tek yolu budur.''

    
      😊''... başarılı bir ilişkide işin sırrı “karşılıklı saygının eşitliğinde.”

   
       😊''... bir insanın asıl güzelliği, konuşmasında, karşısındakine gösterdiği ilgide, nazik, terbiyeli, görgülü tutum ve davranışlarında...''

       
       😊''Sevgi öyle bir duygudur ki, verdikçe artar, paylaştıkça büyür.
Birlikte yaşanmamış güzelliklerden söz etmek istediğim bu mektubumda, yaşama, hayatın tümü sanki bir gökkuşağı imiş gibi bakmanın güzelliğini anlatmak istiyorum.''

       
       😊''Bana göre, yaşamın kendisi bir mucizedir.''


         
       😊''Şimdi bu mektubun en önemli yerine geliyorum: Acaba bir baba olarak nerelerde hata yaptım, nerelerde bazı şeyleri atladım, nerelerde sizi üzdüm ve nerelerde sizi hayal kırıklığına uğrattım.''

  
           
        😊''Herkes gibi olmak, sürü gibi olmak, günlük rutin içinde kaybolup gitmek sizin kuşağın (ve belki de bütün devirlerdeki gençlerin) en büyük korkusu.''


            
        😊''Aslında benim o mektuptaki amacım, yaşamım boyunca kendi yaptığım aşırılıkları ve bu aşırılıklardan dolayı başıma gelenleri size aktarmaktı.''


             
        😊''Fırtınalı bir okyanusun ortasında dalgalarla boğuşan küçücük yelkenliler gibi yaşamın ve geleceğin belirsizliklerine doğru yol aldığınız şu sıralarda, sizlerle geçirdiğimiz eski günler gözümde tütüyor.''

            
        😊''Sevgili kızlarım, hani, akıllar pazara çıkmış, herkes gitmiş kendi aklını beğenip satın almış, derler ya benimki de o hesap: Kendim için iyi olan, başkaları için de iyidir, diye düşünüyorum. (Aslında hemen herkes böyle düşünür ama itiraf eden azdır.)

              
        😊''Annenizin ne düşündüğünü bilemem ama ben, sizin artık evden uçup gitmiş olduğunuz bir dönemde yazdığım bu mektupta, keşke onları daha fazla dinleyebilseydim, diyorum. Keşke diyorum, onları daha fazla dinleyebilseydim ve daha iyi tanıyabilseydim.''

   
    

      Kitabın dili akıcı ve anlaşılır.  255 sayfa, karton kapaklı ve Remzi Kitabevi'ne ait baskısı. Her babanın okuması gerekiyor. Yaşamdan satır başları var kitapta. Öğüt niteliği taşıyor.  Öğrenmemiz, almamız gereken derslerin hepsi bu kitapta var sanki. Davranışlarımızı düzeltebilmemiz, akılcı davranmamız için yol gösterici bir harita bence.

   
       
     Kendinizden bir şeyler bulacağınız bir kitabın satırları arasında kaybolmak son zamanlarda yapılacak en güzel şeylerden biri. Yeni bilgiler öğrenmek, hayatınıza farklı bir bakış açısı katmak isterseniz kesinlikle hemen alıp okumalısınız bu kitabı. Yazarın diğer kitaplarını da tavsiye ederim. Kitapların dili çok akıcı olduğu için sıkılmayacağınızı düşünüyorum. 

   
      
      Yıllar önce kendisini imza gününde görüp ufak bir sohbet şansına erişebilmiştim. Çok sade, güler yüzlü bir insan. Sohbet ettiğimde çok mutlu olmuştum. 
Fazla söze gerek yok, hemen kitabı okumaya başlamalısınız.😊


        
       Kitabın sonundaki son cümleler beni duygusallaştırdı fazlasıyla:  ''Sizlerle konuşmaya, tartışmaya, dertleşmeye doyamayan, duygularını ve düşüncelerini aktarmadaki yeteneksizliğine, sözcüklerin yetersizliğine isyan eden babanız.''


         
       Aile sevgisi, sıcaklığı bambaşka. Aslında anlatmaya kelimeler yetmiyor. Ailenin, içinizde yarattığı duygular öyle bir noktada yer alıyor ki, üstüne hiçbir şey çıkmıyor. Benim için öyle, birçok kişi için de aynı olduğunu düşünüyorum. Anne, baba, kardeş çok başka bir sevgi. Benim gibi düşünmeyenler de olabilir, herkesin hayatta yaşadığı şeyler çok ayrı ve bunun sonucunda oluşan sevgi veya sevgisizlik de farklı. Kimseyi yargılamadan saygı duyarım.


         
      Bu arada ben de mektup okumayı çok severim. Samimi gelir bana her zaman ve özel olduğunu düşünürüm😊📩
 
       Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊

Yorum Gönder

25 Yorumlar
 1. Ne güzel bir kitapmış yorumların için teşekkürler😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Çok güzel ve öğretici yönü ağır olan efsane bir kitap:)))

   Sil
 2. Yazmayı da okumayı da çok seven biri de benim:) Tabi Emre Bey'in mektupları bildiğimiz yada zamanında yazdığımız mektuplardan değil, içeriği, faydası olan mektuplar:) Uzun yıllar teknolojiye rağmen mektup yazmış biri olarak ilgimi çekti. Teşekkürler öneri için:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Yazmak da okumak da çok güzel şeyler:))) Kesinlikle içeriği faydası olan, anlamı çok derin olan mektuplar dediğiniz gibi. Ne güzel uzun yıllar mektup yazmışsınız, her zaman özel olduğunu düşünürüm mektupların:)))

   Sil
 3. Kitabın yazılış şekli çok tatlı. Yani yazarın kızlarını merkeze alarak düşüncelerini aktarması. Mektuplardan oluştuğu için okuması da rahattır. Bilmediğim bir kitaptı, yorumunla haberdar olmuş oldum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Anlamı derin, eğitici ve okuması çok keyifli mektuplar. Kitabı seveceğini düşünüyorum:)))

   Sil
 4. Okuma listeme ekledim, 💃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Seveceğinizi düşünüyorum, çok güzel bir kitap:)))

   Sil
 5. Yıllar önce okuyup, beğendiğim bir kitap :) Bir de Emre Kongar'ın Herkesten birşey öğrendim kitabını okuyup çok beğenmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kitap çok güzel. Emre Kongar'ın kalemini ben de çok seviyorum ve okumaktan keyif alıyorum:)))

   Sil
 6. Blogumda reklama tıklarsanız çok mutlu olurum blogunuzu takipteyim sağlıcakla kalın :)

  YanıtlaSil
 7. hem aklımda hem indirdiklerim arasında sırasını bekliyor, böyle güzel kitapları her gördüğümde geç kalmışlık hissi bir daha bir daha vuruyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Çok güzel bir kitap, beğeneceğini umuyorum:))) Bazen ben de senin gibi düşünmüyor değilim ama her kitabın da okuma zamanı var diye düşünmeye başladım:)))

   Sil
 8. çok güzel anlatmışsınız gerçekten, Emre Kongar önemli bir isim, bu kitabı da okunmalı, elinize sağlık, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Geç cevap verdiğim için özür dilerim, uzun zamandır yoktum. Kitabı seveceğinizi düşünüyorum:)))

   Sil
 9. Bu kitabı iki yıl önce ben de okumuş ve bloğumda yazmıştım. Emre Kongar Twitter'dan yorumumu paylaşınca bayağı okunmuştu. Sen de yazara, yazının linkini gönderebilirsin. Paylaşabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Çok güzel bir kitap kesinlikle. Öneri için çok teşekkür ederim, linki göndereceğim:)))

   Sil
  2. Geç cevap verdiğim için özür dilerim, uzun zamandır yoktum

   Sil
 10. Yıllar önce okuduğumu hatırladım. Herkesin okuması gereken çok güzel bir kitap. Sen de çok güzel tanıtmışsın
  Emeğine yüreğine sağlık 🧿😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler:))) Kesinlikle herkes okumalı, yorumumu beğenmenize çok sevindim:))))

   Sil
 11. Not aldım, okumak isterim bir kız babası olarak. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kesinlikle tavsiye ederim, çok güzel ve farkındalık yaratacak bir kitap:))))

   Sil