Geze Geze Bitiremedik

       

     

Geze Geze Bitiremedik
       Benim için manevi değeri olan kitaplardan birisi. Uzun zamandır yazmak istediğim ama yazmaya başlayınca birdenbire bıraktığım kitap yorumlarımdan biri. 


       Kitabın konusu; yazarın gezdiği yerleri tatlı bir şekilde anlattığı öykülerden oluşuyor. Yaşanmış olayları yorumlarını katarak anlatıyor yazar.


                    😊📘Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar:


      😊''Motelin arkasındaki portakal bahçesi bana filmlerde gördüğüm gizemli bahçeleri anımsattı.''


       😊''Ben annemle yüzerken, altına eşyalarımızı koyduğumuz plaj şemsiyesi uçup, ters döndü. Rüzgarın etkisiyle oradan oraya sürüklendi.''


        😊''Hep birlikte bahçenin dışındaki patikadan yürümeye başladık. Dediği kadar varmış, zor bir yürüyüş oldu. Birbirimizin elini tutarak, taşların üzerinden ine çıka, ağaçların altından eğile doğrula geçerek yukarıya ulaştık.''


          😊''Yardım etmeye çalışanlar ne dediğini tam olarak anlayamadıklarından havuzda bir batıp bir çıkan dayımı tutmaya çalışıyorlardı.''


           😊''Deniz kenarı sabahları, tertemiz oluyordu. Akşama kadar plaja gelip, giden insanlar kumsalı kirletiyordu. Şişelerden, naylon torbalardan, yemek artıklarından, yürümek bile olanaksızdı.''


             😊''Annem haklı olarak kızıp söylendi. Makyaj malzemelerini bozup, odasını ve dolabını darmadağın etmiştik. Buse'nin giydiği terliğin topuğu kırıldı, annemin en güzel elbisesi de ruj lekesi olmuştu.''


              😊''Annem topu aldı, yılların futbolcusuymuş gibi topu birkaç kez yere vurdu. Sonra işaretli yere bıraktı. İzleyici sayısı artmıştı. Tezahürat yapanlar bile vardı. En başta anneannem bağırıyordu. Bir amigo gibi destekliyordu annemi.''


         

           Kitap 80 sayfa, karton kapaklı ve Kanguru Yayınları'na ait baskısı. Kitap, Ayfer Öneysan ( Çocuk Tiyatrosu ve Oyunu üzerine özel bir yere sahiptir) adına gerçekleştirilen bir yarışmada üçüncülük ödülü almıştır. Dili akıcı ve anlaşılır. 1 saatte bitirebileceğiniz tatlı bir kitap. 


           Yazıya başlarken bu kitabın benim için manevi değeri var demiştim; kitabın içindeki öykülerde bir iki tanesi hariç benim de yaşadığım tatlı anılar yer alıyor. Teyzemin kitabını sizlerle paylaşmak istedim bugün. Yaşadığımız onca güzel anıları kitapta tekrar okumak hem çok mutlu ediyor beni hem de fazlasıyla üzüyor. Çok güzel günlerimiz oldu ve kitabı okuyunca o günlere tekrar çocukluğuma dönmek istiyorum. Çocuk olmak çok güzel, her şeyi farklı bir açıdan görebiliyorsun. Çocukluk dediysem ortaokul, lise zamanlarım. Her sene yaz tatillerini beraber yapardık, çok ama çok eğlenirdik. Gülmediğimiz, kahkaha atmadığımız zamanlar çok azdı. O zamanlar değeri bilinmiyor bu güzel günlerin, zaman geçip bazı üzücü şeyler yaşayınca anlıyorsun. Zaman değişiyor, bizler değişiyoruz, düşüncelerimiz değişiyor, şekilleniyor, bilinçli olmaya başlıyoruz.


             Kitabın şu an satışı yok tabii ki. Nadir Kitap'tan ikinci el olarak bulabilirsiniz almak isterseniz. Teyzemin, ''Sokaktaki İnsan Öyküleri'' kitabında da ''İki Tane Patates''(yaşanmış hikaye) adlı yazdığı ilk öykü yer alıyor. Bu öyküyle dereceye girmiş ve kitapta yer almıştır 2002 yılında. 

            

              2003 yılında yazmış olduğu radyo oyunu ''Sessiz Tutku'' 2005 tarihinde TRT Radyo 1'de yayınlandı. Bu öykünün yayınlandığı günü öyle net hatırlıyorum ki, sevinçle hepimiz radyonun başında bekliyorduk, heyecanlıydık. Dinlerken hepimizin yüzünde oluşan o kocaman gülümseme ve gurur, başarıyı ise anlatmam mümkün değil, çok başka bir duygu. Açıkçası radyo tiyatrosu birkaç kez dinledim daha sonra da, sevdim ama uzun zamandır hiç dinlemiyorum. Radyo tiyatrosu sever misiniz?            2006'da '' Beklenmeyen Çağrı'' adlı öyküsü, Seyrek Belediyesi  ''Dostluk ve Komşuluk Öyküleri'' konulu öykü yarışmasında  ''Övgü Ödülü'' kazanarak,  2007 yılında ''Kadın Öyküleri'' yarışmasında da  ''Ana Yüreği'' adlı öyküsü,  basılan kitapta yer aldı.  Birkaç öyküsü de İzmir İzmir adlı dergide yayınlandı. Diğer bir kitabının adı Ben Geldim İzmir. Ankara'dan İzmir'e taşınmalarını anlatan tatlı bir kitap. Filizlenen Hayatlar ,Sessiz Tutku isimli romanları var. Umutlar Ülkesi isminde de bir masal kitabı var. 


         

            Kitap okumayı çok severdi, devamlı kitap fuarlarına katılırdı. Benim için de mutlaka kitap alır ve imzalatırdı. Canan Tan'ın bende olan  kitapları imzalıdır. Bana hediye olarak İzmir'den gönderirdi. Çok sevinirdim, havalara uçardım. Yazmayı hiç bırakmadı. O zamanlar reklam olanağı yoktu, şimdi hepimiz için bir şeyler daha kolay. İnstagramda yazarlar çok daha fazla sesini duyurabiliyor, eserlerini tanıtabiliyorlar şimdilerde ve bence bu çok güzel bir şey.


            Ben de yazmayı çok seviyorum ama henüz cesaret edip kitap basımıyla ilgilenemedim. Son zamanlarda en çok istediğim şeylerden biri. Ortaokuldan beri hayalim iyi bir yazar olmak, biraz cesaretlenmem gerek bunun için. Umarım bu hayalimi gerçekleştirebilirim. Teyzemle en sevdiğimiz şey kitapları okuduktan sonra kritiğini yapmak ve kitapçılara gidip dolaşmak, saatlerce vakit geçirmek. Sahaflara çok giderdik. İzmir'de Karşıyaka Çarşısı içinde ara sokaklardan birinde eski kitabevi vardı, hala duruyor mu bilmiyorum? Orayı çok severdik, çok eski kitapları rahatlıkla bulabilirdik. 


            Zamanı geri döndürmeyi çok isterdim. Tekrar o güzel günleri yaşayabilmeyi, tabii şimdiki aklımla. Hepimiz öyle deriz ya genelde; ''şimdiki aklımla o zaman yaşayacaktım.'' Gerçekten çok doğru bir cümle. Teyzemle kitap sohbetlerimizi çok özledim.             Bu yorumu çok zor yazdım, benim için üzücü çünkü. O kadar kitap okuyup yorumluyorum, bu kitabın da bloğumda, benim dünyamda olmasını çok istedim, sizlerle paylaşmak ve duygularımı anlatmak istedim. Tam bir kitap yorumu olarak değerlendirmeyebilirsiniz, benim için çok değerli. Kitap fotoğrafını da onun bana yıllar önce aldığı bu tatlı porselen bebekle çekmek istedim özellikle. 


              Geze geze bitiremedik evet ve yaşasaydı nasıl olurdu bilmiyorum.  Daha çok öykülerini, kitaplarını okuyabilirdik eğer hayatını kaybetmeseydi. Diyecek bir şey bulamıyorum. Sözün bittiği yer...😭


              Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊


              


             


             


   


        

Yorum Gönder

20 Yorumlar
 1. Çok güzel bir yazıydı. İyi ki hislerini paylaşmışsın. Teyzenin mekanı cennet olsun. Ama ne şanslısın ki bir sürü güzel anınız olmuş. Yorumuna geçmeden evvel yazının başındaki fotoğrafı incelemiştim. Fotoğraf çok tatlı tabi :) Ama bunun da yanı sıra kitabın kapağını çok beğenmiştim. Keşke baskısı olsaymış. Ancak ikinci el bulabilirsem alacağım. Böyle yaşanmışlıklara dayanan kitapları seviyorum. Hayallerinin peşinden gitmeyi de ihmal etme, etmeyelim :) Benim de ortaokuldan beri hayalimdir kendi kitaplarımı kitapçı raflarında görmek. O yüzdeenn fighting! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Çok teşekkür ederim, amin. Yazımı ve fotoğrafı beğenmene çok sevindim:))) Kitap satışı yok ama Nadir Kitap üzerinden bulabilirsin eğer almak istersen:))) Çok güzel zamanlarımız oldu, şimdi geriye dönüp bakınca masal gibi, yaşanmamış gibi hissediyorum bazen. Yaşanmışlıkların hikayesi çok başka oluyor dediğin gibi:))) Kesinlikle hayallerimizin peşinden gitmeliyiz, son zamanlarda çok fazla düşünmeye başladım kitap çıkartmayı, araştırıyorum, bu konuda sevgili İrem de çok yardımcı oldu:))) inşallah ikimiz de kitaplarımızı kitap raflarında görürüz ve o güzel duyguyu yaşayabiliriz:))) Son yazdığın cümleyi çok sevdim:))) O yüzdeenn fighting!:))) iyi ki varsın, çok teşekkür ederim:)))

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık :) Alıntılar da çok güzeldi.
  Teyzenin de mekanı cennet olsun İnşaAllah ama okuduğum kadarıyla çok güzel vakitler geçirmişsiniz. Bebek de çok tatlı görünüyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Yazımı beğenmene çok sevindim. Çok teşekkür ederim, amin inşallah:) Çok güzel zamanlarımız geçti, keşke daha uzun olabilseydi o zamanlar:)) Bebek çok güzel bence de:)))

   Sil
 3. Başın sağ olsun canım. Yazını yüzümde bir gülümsemeyle okudum. Sonunda kötü bir haber almayı hiç beklemiyordum. Teyzeler gerçekten anne yarısı gibi oluyor. Özellikle kız çocuklarında yerleri ayrı. Ne mutlu sana ki güzel hatıralarınız var. Umarım sen de teyzenin izinden yürüyüp hayallerini gerçekleştirebilirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Çok sağol, amin dostlar sağolsun. Aslında bu yazıyı daha önce yazacaktım ama yazamadım. Sonunda karar verip sizlerle paylaşmak istedim. Kesinlikle teyzelerin yeri çok ayrı. Çok güzel hatıralarımız var ve umarım ben de bir gün onun gibi hayallerimi gerçekleştirebilirim:)))

   Sil
 4. Öncelikle başınız sağolsun 😢 İçinde sizin de anılarınızın olduğu bir kitap olması inanılmaz güzel.. Ama her kitabı her elinize aldığınızda güzel anıların yanı sıra üzüntü veren kayıplar da akla gelince hüzün artıyor ister istemez.. Ama ne olursa olsun böyle kalıcı bir eserde var olmak çok güzel 🙏🙏🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Çok sağolun, amin. Dediğiniz çok doğru; anılarla dolu bir kitap çok güzel ama elime aldığım an çok üzüldüğüm de doğru. Hem mutluluk hem üzüntü bir arada oluyor:))

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumun için:))) Beğenmene çok sevindim:)))

   Sil
 6. Başınız sağ olsun... Ne mutlu ki böyle güzel anılar biriktirmişsiniz, teyzeniz böyle silinmeyecek eserler bırakmış ardında, kendi yaşadıklarınızı kitaptan okumak da ayrı bir tat olmalı:) ayrıca umarım hayalleriniz gerçekleşir, çok güzel yazıyorsunuz gerçekten:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için:))) Teşekkür ederim, dostlar sağolsun, amin. Çok güzel anılar gerçekten de, insan tekrar o günlere dönmek istiyor, kitaptan okumanın tadı da bir başka dediğiniz gibi:))) Umarım gerçekleştirebilirim hayalimi:))) Yazılarımı beğenmenize ayrıca çok sevindim, çok mutlu oldum gerçekten:))))

   Sil
 7. Selam uzun zamandır buralarda yoktum şimdi yeni bir blogla geri döndüm sizi de takipteyim. Rica etsem bloguma bi göz atıp takip eder misiniz ? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldiniz tekrar:) Mutlaka bakacağım bloğunuza:)

   Sil
 8. Yazının sonunda böyle bir son okuyacağımı hiç ummamıştım. Teyzenize Allahtan rahmet diliyorum. Başınız sağ olsun. Yaşasaydı eminim üretmeye, yazmaya, okumaya başka ödüller almaya devam edecekti. Bayrağı bence size bırakmış. Ortak hayallerinizin peşinden gitmeye devam eden. Ruhu mutlaka hissedecektir. Sevgi ve selamlarımla 🤗🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Çok teşekkür ederim, dostlar sağolsun, amin. Yaşasaydı, çok güzel şeyler yazardı eminim dediğiniz gibi:) İnşallah ben de hayallerimi bir gün gerçekleştirebilirim ve bu yoldan devam ederim:))) Sevgiyle:)))

   Sil
 9. Teyzenize Allah'tan rahmet, sizlere de sabırlar diliyorum. Kitabın içerisinden birkaç hikayenin tam versiyonuna ilerleyen zamanlarda blogunuzda yer vermeyi düşünür müsünüz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için:))) Çok teşekkür ederim, dostlar sağolsun, amin. Açıkçası hiç aklıma gelmemişti ama belki ilerde olabilir:))) Fikir için çok teşekkür ederim:))

   Sil
 10. Belki zamanı geri döndüremiyoruz ama elimizde kalan o tebessüm ettiren anı’lar bizimle her zaman! Ben her zaman bizi gördüklerine inanıyorum. Ki böyle vefalı olmanız ona ne iyi geliyordur… çok güzel yazı çok güzel kitap.. çok iyi kalbiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Ben de çok inanıyorum bizi gördüklerine:) Yazımı beğenmenize çok sevindim, ayrıca benim için güzel düşüncenize de çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum:))))

   Sil