Masal Kitaplarında Keşfe Çıkmak

     

       

Masal Kitaplarında Keşfe Çıkmak

Masal Kitaplarında Keşfe Çıkmak       Çocuk kitaplarını sever misiniz?  Çocuk kitaplarının içindeki masalsı hayal dolu dünya😊  

      Masal kitaplarının içinde yaşamak kadar güzel bir şey var mı sizce? 


       Bir süre önce instagram hesabından kazandığım çocuk kitapları geldi. Paketi elime alır almaz o kadar mutlu oldum ki anlatamam😊 Çocuklar gibi sevindim. Paketi açmadan bir süre elimde tuttum ve baktım bir süre. Hediye paketlerini çok severim; sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Paketi açtığımda sevincim ikiye katlandı. Kitaplar çok ama çoook güzel.


      Pinokyo, Çizmeli Kedi, Kırmızı Başlıklı Kız ve Alice Harikalar Diyarında. Uyarlayan Zeynep Sahra, çizim Arife Şeyma Gök. Ren Yayınevine ait baskılar. Zeynep Sahra'yı hepiniz tanırsınız, Ayçöreği, Elmalı Turta kitaplarının yazarı. Ren Yayınevi'nin paketine ayrı bayıldım. Kitapları defalarca inceledim, baktım. 


     İlkokuldayken her cuma masal kitabı dağıtılırdı bize, hafta sonu okuyup, sonrasında özet çıkarıp anlatırdık. Hemen hemen bütün masal kitaplarını okumuşumdur sanırım o zaman. Okumadığım ve hep içimde kalan bir masal var: Kurşun Asker😊📚 Cuma günleri gün sonunda o kitapların dağıtılmasını heyecanla beklerdim, çok mutlu olurdum.  ''Masal kitapları dağıtılıyooorr, eveet eveet sıra bana geliyor. Bu sefer bana Kurşun Asker gelecek, biliyorum.''  Öğretmen benim sırama gelen kadar içimden konuşup dururdum. Öğretmen yanıma geldi ve elindeki kitaplara heyecanla bakıyorum, gözlerimin içi parlıyor. Gülümseyerek kitabı sırama bırakıyor veeee kitaba bakıyorum. Ama o da ne? Kitap Kurşun Asker değil😔 Kitap dağıtıldığı için mutluyum ama istediğim kitap olmadığı için de bıraksanız o an ağlayacağım. Çocuk kalbim hem mutlu, hem üzgün, heyecanlı. Hisler bambaşka. Hiçbir zaman da söyleyemedim öğretmenime o kitabı istiyorum, bana o kitabı verin diye😊 


       

     Biraz sessizdim sınıfta, okumayı da herkesten sonra öğrendim.( Bazı sağlık sebepleri yüzünden devamlı hastanedeydim)  Öğretmen benden umudu kesmişti artık. Sonrasında nasıl bir azim ve hırsla dolduysam sınıf birincisi oldum 3 sene boyunca. Hatta  hızlı okuma yarışması yapılırdı ve beni kimse geçemezdi. Başarı konusunda her zaman hırslıyımdır. Kitap okuma sevgim her geçen gün daha da arttı. O masal kitapları bizlere çok şeyler kazandırdı. Şimdi okullarda böyle uygulamalar var mı bilmiyorum? Benim gördüğüm eğitim şu anki eğitimden çok daha farklıydı.       Masal kitaplarının içinde yaşamak, karakterleri hayal etmek, onlar gibi olmak istemek çok güzel bence. En sevdiğiniz masal hangisi? Ben en çok Küçük Deniz Kızı'nı severim. Hayal dünyası bambaşka bir yere gidiyor bu kitaplarla.  Hayat masal kitaplarındaki gibi değil elbette ama biraz hayal dünyasında yaşamaktan kimseye zarar gelmez diye düşünüyorum.       Düşünsenize Alice gibi tatlı bir arkadaşınızın olduğunu, Sindirella gibi bir baloya gittiğinizi, Uyuyan Güzel gibi çok uzun bir zaman uyuduğunuzu, Kırmızı Başlıklı Kız gibi ormanın içinden geçerken bir kurtla karşılaştığınızı, Küçük Deniz Kızı gibi imkansız bir aşka tutulduğunuzu, Pamuk Prenses gibi  ormanda cücelerle yaşadığınızı.... Bu liste uzar gider😊 Ben işin eğlence tarafındayım, renkli dünya ve hayallerde😊
       
       Masalları çok severim ve kitaplığımda kitapların bulunmasını özellikle isterim. Arada masal kitaplarını açıp okumak çok iyi gelir, neşe getiriyor, pozitiflik sağlıyor. Çocuk kitaplarından öğrenilecek çok şey olduğunu da her zaman savunurum. Bambaşka bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar. Bizim çocuklardan da, o masal kitaplarından da öğrenecek bambaşka bir dünyaya ihtiyacımız var.
      Masal kitaplarındaki hayal dünyasının içine davet ediyorum sizleri😊📚 Bana eşlik etmek ister misiniz? 😊


      Masalların çizgi filmlerini yükledim, çocukluğumuza tatlı bir keşif yapalım istedim😊


      🎈 Bu arada hala Kurşun Asker'i okumadım😔😊       Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim.😊


    

Yorum Gönder

16 Yorumlar
 1. Hayırlı olsun kitapların, iyi okumalar. Keşke bana da çekiliş çıksa :) Masalları çok severim. Küçükken bize de öğretmenimiz kitap dağıtırdı okumamız için ama sadece masal dağıtmazdı, normal hikaye kitabı dağıtırdı rastgele. Sonra ilk ve orta okulda kitap sınavı olurduk. İlkokulda öğretmenim gruplara ayırmıştı bizleri. Bireysel olarak okuyup sınava girecektik tabi ama ayırdığı her gruba bir kitap belirlemişti. Ben Gülten Dayıoğlu'nun Ölümsüz Ece isimli kitabının bana düşmesini o kadar çok istemiştim ki anlatamam. Ama bana Pal Sokağı Çocukları isimli bir kitap düşmüştü. Hayal kırıklığı yaşamıştım :) Ama sonra bana düşen o kitabı çok severek okudum. Hatta ara ara belli dönemlerde bir daha okudum. O çok okumak istediğim Ölümsüz Ece'yi de sonrasında okumuştum ve iyi ki o gün payıma Pal Sokağı Çocukları düşmüş demiştim :) Çünkü onu daha çok sevdim. Bugün bile açıp okuyabilirim. Öneririm de bu arada. İki kitabı da öneririm tabi ama Ölümsüz Ece biraz daha çocuklara hitap ediyor, doğal olarak tabi çocuk kitabı :) Ama Pal Sokağı Çocukları biraz daha her yaşın kitabı. En azından öyle hatırlıyorum. Çocuk kitaplarından bahsedince ben de bu anımı paylaşmak istedim :) Öğretmeninizin sizden umudu kestiğine dair yazdığınız kısma da sinir oldum :) Ama kendi kendinize azmedip başarmış olmanız çok güzel. Bence uygun koşullar sağlandığında yaş düzeyine uygun bilgiyi her çocuk edinebilir. Bazen biraz daha emek ve zaman gerektirse de. Bunu yapmayan öğretmenlere sinirleniyorum. Neyse, mutlu eden bir yazıydı. İyi okumalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum:))) Çekiliş instagramda çok sık yapıyorlar, açıkçası ben de seviyorum kitap çekilişlerini:)) Pal Sokağı Çocuklarını hiç okumadım ve okumayı çok isterim. Gülten Dayıoğlu'nu çok severim , o kitabını okumadım. Benim aklımda kalan kitabı da Yeşil Kiraz'dır. Biliyorsundur mutlaka, hatta okumuşsundur diye tahmin ediyorum:)) İlkokulda masal kitapları dağıtılırdı, ortaokulda okuma kitapları dağıtılırdı her hafta sonu. Ben çocuk kitaplarını da çok seviyorum ve hep öğrenecek 1 kelimem olduğunu düşünürüm:)) Öğretmen konusunda ne yazık ki haklısın, ben o dönem sağlık sorunları sebebiyle zor günler geçirdim. Azim ve hırs olunca başarı geliyor:)) Anını paylaşmana da çok mutlu oldum:)) Yazıyı beğenmene de ayrı mutlu oldum, yorumun çok mutlu etti beni, çok teşekkür ederim tekrar:)))

   Sil
 2. Tam sormayı düşünüyordum ki sona yazmışsınız halen okumadığınızı :-)) Artık masal kitapları bizim zamanınızda ki gibi değil, tabi onlar duruyor ama okullardan okunması için verilen masal kitapları farklı ve hiç keyifli değil :-))) Keyifli bir yazıydı, kaleminize sağlık 🙏 ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:)) Evet kitabı hala okumadım:( Bu kadar içimde kalıp okumamam da benim tembelliğim ya da artık her ne denirse:) Şu an okulları tam bilemiyorum ama bizim zamanımızda her şey çok farklı ve güzeldi. Masal kitapları mutlu ediyor insanı. Yazıyı beğenmenize çok mutlu oldum, çok teşekkür ederim:)))

   Sil
 3. Muhteşem görünüyorlar. Bayıldım! Masal kitaplarını okumayı çokkkk severim. Umarım beğenirsin. Pazar günü gazetede!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Yaaa çok mutlu oldum, gazeteyi çok seviyorum:))) Ben de çok severim masal kitaplarını, bambaşka bir dünya:)))

   Sil
 4. artık masal kitabı okumamanın derin hüznü içimi yaktı, onlar mı hayale yakın kaldı bize mi hayat acımasız davrandı. Neyse arabeske bağlamasam olmaz :D Keyifli okumalar ve bol şanslar dilerim, bu arada hırs severim özellikle eğitimde ve fakat dozunda olması kaydıyla. Kal sağlıcakla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Onlar hayale yakın ama biz de hayal kurmayı bırakıyoruz sanırım:( Terapi gibi geliyor masal kitabı okumak:)) Hırs kesinlikle olmalı, dediğine katılıyorum, dozunda olursa çok daha güzel olur:)))

   Sil
 5. Kurşun Asker'i ben de okumadım. Kitap okumayı çocukluğumdan beri severim ama bazı klasik kitapları hâlâ okumamışımdır. Ya da okudum unuttum. Bir ara hepsini baştan okumakta fayda var :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Bu yazıyı yazdığımda okumamıştım ama kardeşim hediye olarak aldı ve sonunda okuyabildim, mutlu oldum:))) Ben de senin gibiyim, bazı kitapları okumadım, belki de hepsinin bir zamanı var, ben buna çok inanırım:)))

   Sil
 6. Çocuk kitaplarını ben de seviyorum okumayı. Resimli ve renkli olduğu için sanırım.
  Normalde okuduğum kitapları kafam almadığı zaman çocuk kitapları iyi geliyor. :)

  Çamlıca Çocuk kitaplarından okuyorum zaman zaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Çocuk kitapları terapi gibi, renkli, resimli:))) İnsanı başka bir dünyaya götürüyor:))

   Sil
 7. Cin Ali’yi hatırlıyorum ben :) Kurşun Asker’i oku oku oku :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kurşun Asker'i sonunda okudum, kardeşim hediye olarak aldı ve çok sevdim kitabı:)))

   Sil
 8. Hepsi çok güzel ben de masal kitaplarına bayılırım😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Masal kitapları bambaşka, gülümseme oluşuyor insanın yüzünde:)))

   Sil