Kitaplarla İyileşme

   

   

Kitaplarla iyileşme hakkında bilgi, bibliyoterapi


    Kitaplarla iyileşmeye bibliyoterapi denir.  Kitap okumak insanı iyileştiriyor, iyi geliyor, okuduğunuz an daha iyi hissediyorsunuz. Doğru zamanda, doğru bireyle, doğru kitabı buluşturmak. Kişinin duygusal sorunların anlaşılabilmesinde ve kişinin içinde bulunduğu durumu tanıyabilmede kullanılan bir tedavi yöntemidir.

  

     Kitap size farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Kitapta anlatılan yaşamla, kendi yaşamınız arasındaki benzerliği görüyorsunuz ve çözüm önerisini de bulmuş oluyorsunuz. Uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemi. 

   

    Bibliyoterapi, Eski Yunan'da bir kütüphanenin girişinde, kapının üzerinde yazılı olan bir cümle ile özetlenmiş : ''İnsan Ruhunun İyileştirildiği Yer'' 

   

     Kişi bu tedavi yöntemiyle ruhsal olarak rahatlıyor. Kişiliğini daha yakından tanıyor. Fikirleri değişiyor. Kendisiyle yüzleşiyor. Sonunda olumlu gelişmeler yaşanıyor.  Psikolojik danışmanların kullandığı terapi yöntemlerinden biridir ve oldukça yaygındır. İnsanların sevinçlerini, öfkelerini, kaygılarını kitaplarla keşfetmesini sağlıyor bu yöntem. Hatta bloğumda ana sayfa girişinde yazdığım, ''Kitapları keşfetmeyi seviyorum.'' cümlesi tam olarak bunu anlatıyor bence. Her kitapta başka bir keşif ve her keşifte başka bir sen😊📚 Çok güzel değil mi?

   

   Genelde bazı kişilerden  şöyle bir cümle duyarsınız; ''okuduğum kitapla hayatım değişti.''   Hatta Orhan Pamuk'un ''Bir gün bir kitap okudum, bütün hayatım değişti.'' giriş cümlesini hatırlayanlar olacaktır. Mutlaka herkesin hayatını değiştiren ya da çok fazla iz bırakan bir kitap vardır, olmuştur diye düşünüyorum. Benim hayatımda da böyle bir kitap var. Bir şeyleri fark etmemi sağlayan, kendime önem vermem gerektiğini hatırlatan ve üzerimde çok iyi etkileri  olan bir kitap var.  

   

   Birkaç örnek vermem gerekirse kitaplar için;  Küçük Prens,  Gurur ve Ön yargı,  Aynı Yıldızın Altında, Savaş ve Barış,  Pi'nin Yaşamı, Yüzyıllık Yalnızlık, Harry Potter serisi, Narnia Günlükleri.  Örnekler çoğaltılabilir.  Örnek verdiğim kitaplar arasında, Küçük Prens ve Aynı Yıldızın Altında bloğumda yorumlarını üstlerine tıklayarak okuyabilirsiniz.


   Bana iyi gelen ve tamamen farklı bir bakış açısı kazandıran kitap ise Hayat Cesurlara Torpil Geçer. Ben de yaşadığım bazı şeyler yüzünden bir kitapla iyileştim ve hayata baktığım pencereden güneş doğmaya başladı benim için. Kitabın yorumuna üstüne tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Yaşam Terapisi, Duygusal Zeka, Kral Kaybederse de önereceğim kitaplar arasında😊📚📘


   Size iyi gelen kitaplar hangileri? Hangi kitabın cümleleri sizi etkiledi? Tatlı yorumlarınızı bekliyorum, hem bilmediğimiz, duymadığımız kitaplar açısından da çok güzel bir tavsiye olur hepimiz için😊


    Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊Etiketler:

Yorum Gönder

16 Yorumlar
 1. Merhaba. Kitaplar ve onların etkileri hakkında yazılmış en sıra dışı yazılardan birini yazmışsın. Daha önce bibliyoterapi kavramını hiç duymamıştım. Enteresan bir yaklaşım. Bende kitapların insanları değiştirebileceğini, iyileştirebileceğini inananlardanım. Kütüphaneyi tanımlamak için yazılabilecek en güzel cümlelerden biri sanırım: ''İnsan Ruhunun İyileştirildiği Yer'' Bunun üzerinde epey düşünmek gerek. Kitapların seni mutlu ettiğini görmemek çok zor. Yazılarında bu pozitif enerjiyi her daim hissedebiliyorum. Daha önce söylediğim gibi beni en çok etkileyen kitaplardan birisi Virginia Woolf' un Kendine Ait Bir Oda adlı kitabı. Bir çok kitap var ama aklıma gelen şuan bu. Emeğine sağlık. Çok güzel bir yazı kaleme almışsın. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben de bu kavramı geçen sene duymuştum, araştırmıştım. Bugünkü yazımı yazarken de Google bilgilerinden fazlasıyla yararlandım. Çok teşekkür ederim güzel yorumun için:)) Kesinlikle kitaplar insanı iyileştiriyor, bambaşka bir noktayı görüyor ve tedavi başlıyor. Her yazımda belli ediyorum kitapları ne kadar sevdiğimi haklısın. Senin yazın sayesinde aldım kitabı, çok merak ediyorum, henüz tam olarak başlayamadım. Yazından anladığım kadarıyla çok mükemmel bir kitaba benziyor:)))

   Sil
 2. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş :) Benim için küçüklüğümde bana okunan Küçük Kara Balık'ın hayatımdaki yeri çok başkadır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için:) Ben de çok severim Küçük Kara Balık kitabını, ne kadar güzel :))

   Sil
 3. Etkilendiğim kitaplar elbet oldu ama beni bütünden sarsan veya hayatımı değiştiren bir kitaba rastlamadım. Bakalım, belki ileride çıkar karşıma benim de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okurken etkilendiğimiz kitaplar oluyor evet:) Eğer öyle bir kitaba rastlarsanız yorumunuzu merakla bekliyor olacağım:) Güzel yorumunuz için teşekkür ederim:)))

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Dediğin gibi kitaplar ruhun en iyi ilacıdır. 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumun için:)) Kitaplar en iyi arkadaş kesinlikle:)))

   Sil
  2. Yaaa😊 çok mutlu oldum, çok sevindim😊😊

   Sil
 5. "İyi Hissetmek" kitabı da bunu vaad ediyor. Okumak ve okumanın getirebileceği ilaçsız tedavi. Burada okurun da arzusu önemli. Teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Kesinlikle kişinin isteği her alanda çok önemli. iyi Hissetmek kitabı mükemmel bir kitap.

   Sil
 6. Orhan Pamuk’un o cümle ile başlayan kitabını yarıda bırakmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim:))) Bazı kitapları sevemiyoruz, hitap etmiyor bazen bize:)

   Sil
 7. Şahane bir yazı olmuş, gerçekten kitaplarla iyileşmek mümkün, bana iyi gelen kitaplar Uğultulu T:epeler, Drakula, Stephen King kitapları diyebilirim...:) sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Beğenmenize çok sevindim, kesinlikle kitaplarla iyileşmek mümkün:))) Çok iyi arkadaş oluyor kitaplar, yalnızlığımızı alıyor:)
   Uğultulu Tepeler'i okumadım henüz, merak ediyorum:)))

   Sil