En Son Yürekler Ölür

   
En Son Yürekler Ölür   
  
   Kitap Canan Tan'ın eserlerinden biridir.  Okurken yine çok etkilendiğim ve  duygulandığım kitaplardan biridir.

   Kitabın konusu, Nehir ve eşi Deniz'in trafik kazası geçiriyor. Deniz'in beyin ölümü gerçekleşir. Organ nakli için ikna Nehir'i ikna etmeye çalışır doktor. Nehir kabul etmez ama en sonunda kararını verir ve birçok kişinin hayatının kurtulmasını sağlar. 

    😊📘Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :
  
   😊''Ruha ve bedene ulaşmış kirlilikleri en iyi arıtanın, ''yağmur'' olduğuna inananlardan o.''

   😊 ''Bir an durup düşünseler, tarafsız gözle irdeleseler yaşadıklarını, tuhaflığı fark edeceklerdi belki. Ama , başlarının üzerine inmiş mutluluk halesine öylesine kaptırmışlardı ki kendilerini...''

   😊 ''En son yürekler ölür.. diye yineliyor Nehir.''

    😊''Benim yerimde sen olsaydın, ne yapardın? Verir miydin yüreğimi başkalarına?''

     😊''Tümüyle emin olduğum hiçbir şey yok. Tümüyle inandığım bir şey de yok gerçekten. Tek bildiğim, doğduğum ve var olduğumdur.''

    😊''Aşk dediğin nedir ki? diye sordu Deniz. Ruhun en büyük yanılgısı.''

    😊''Hayatı doya doya yaşamak istiyorsan, yeri geldiğinde katılarak gülecek, yeri geldiğinde hıçkırarak ağlayacaksın.''

     😊''Beyindekiler ölür ama yürektekiler asla...''


   Kitabı elinize aldığınızda aşk kitabı gibi görünse de vurguladığı konu çok başka. Organ naklinin önemini o kadar güzel anlatmış ki yazar, okurken olayı yaşıyorsunuz. Duygu yüklü bir kitap. Kitabın dili sade ve anlaşılır. Kitabı okuduktan sonra birçok insanın organ nakli konusunda düşüncelerinin değişeceğine eminim. Empati yapıp farklı bir bakış açısıyla bakacaksınız bu konuya.

  Canan Tan kitaplarından Piraye'yi daha önceki yazılarımdan hatırlarsınız. O kitabı da çok severek okumuştum. Canan Tan kitaplarına tek eleştiri yapacağım nokta; baş karakterlerde anlatılan kızlar çok iyi eğitim almış, master yapan, aşık olduğu kişiye yüz vermeyen, ailesinin prensesi olmaları. Bu kitapta da Nehir karakteri bu şekilde anlatılıyor. Diğer kitaplarındaki aşklara göre Deniz-Nehir aşkının okuyucuya çok geçmemesi de dikkat çekiyor ve biraz sıkıyor. Bunların dışında güzel bir kitap.

  Aynı kalbin farklı bedenlerde yaşaması ve olan olaylar gerçekten etkileyici. Tahmin edersiniz okurken ağladığımı. Siz olsaydınız ne yapardınız? Organlarınızı bağışlar mıydınız? Sevdiğiniz biri öldüğü zaman böyle bir kararı verebilir miydiniz? Bu kitap bu duyguları anlamamıza yardımcı oluyor.

  Hayatın gerçeğini yüzümüze çarpan bir kitap. Aşkın bize neler yaptırabileceğini gösteriyor. Kitabın ilk sayfalarında biraz sıkılabilirsiniz. İlerleyen sayfalarda elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Kitabın sonunu çok sevmedim, aslında pek kabullenemedim diyebilirim. Okuduğunuz zaman siz ne hissedeceksiniz acaba?

  Aşk Tesadüfleri Sever filmiyle bazı benzerlikleri var. Kitabın filmi değil, sadece birkaç benzerlik var. Kitabı okuduğunuz zaman güleceğiniz yerler de oldukça fazla. İlerleyen sayfaları okudukça belki de kendinizi sorgulayacağınız bir kitap En Son Yürekler Ölür📘😊

  Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Kitabın adı çok şey anlatmıyor mu?

  Hadi hemen kitabı alıp okuyun. Seveceğinize eminim. Kitabın arka kapağındaki cümleyi bırakıp yazıma son veriyorum:

  Kadının belleğinde kalan son sözcükler...'' Sıkı tutun Nehir!...''


 Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊

Yorum Gönder

2 Yorumlar
  1. Yazarın üç romanını da yıllar önce arka arkaya okumuştum. O dönem çok popülerdi. Özellikle Piraye'yi okumayan yoktu. Yazarın kitaplarını arka arkaya okuyunca benzerlikleri fark ediyorsun. Bu yüzden başka kitaplarını okumadım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yazarın kitaplarını çok severim. Yaptığın eleştiriye katılıyorum. Ben de yazımda karakterler için bir eleştiri belirtmiştim.

      Sil