Nutuk

 
Atatürk'ün yaptıkları, ilkeleri
Bugün mükemmel bir kitaptan söz edeceğim. Şu ana kadar yazısını yazdığım kitaplardan çok daha ayrı ve özel bir kitap.

   
        Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı çok özel bir eser. Nutuk ilk defa mecliste okunmuştur. 1919-1927 yılları arasında yapılanları anlatmak için yazdığı bir eserdir. 


     
                         😊📘Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar:


          😊''Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.''


           😊''Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.''


            😊''Bilirsiniz ki yaşam demek, mücadele ve çarpışma demektir.''


             😊''Beni görmek demek; behemehal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.''

              😊''Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.''        
     Kalite ve zeka ile yazılmış ve bunu da her cümlede ayrı ayrı vurgulayan bir kitaptır. Bu kitabı okudukça Atatürk'e daha çok hayran olacaksınız. Onu çok daha iyi anlamak için mutlaka okumanız gerekiyor.  Kitapta en çok üstünde durulan konulardan biri hilafet ve hilafet sevdalısı olanlardır. 
Atatürk'ün davranışlarından, izlediği yollardan, stratejilerden ve bu ülke için yaptıklarından ne kadar zeki olduğunu anlayabilirsiniz. 
  
  
      1. kaynak özelliğini taşır ve tarihimizin en güzel detaylarını her satırda bulursunuz. Bu kitabı ezberlemeyeceksiniz, yavaş yavaş anlayarak okuyacaksınız. Bize bırakılan en güzel emanetlerden biri. Eserde her şey ince ince anlatılmış. İçeride ve dışarıda o kadar çok düşmana karşı mücadele verilmiş ve bu vatan kazanılmış. Bunları herkesin bilmesi gerekiyor. Kesinlikle okuyun ve etrafınızdaki insanlara okutun. 

  
       Kurtuluş savaşını ve Cumhuriyet'in kuruluşunu, inkılapları 1.ağızdan anlatan özel bir eserdir. Milli mücadele nasıl verilir belgelerle anlatılıyor. Yaşananların o dönemde hiç de kolay olmadığı, çok büyük bir emek verildiğini okuduğunuz zaman çok daha iyi anlıyorsunuz. Geçmişi bilmezseniz, tarihinizi bilmezseniz şu an hiçbir şeyin değerini de anlamazsınız. 

  
         Aylarca özel bir emekle hazırlanan bu eseri başucunuzdan ayırmamalısınız. Atatürk'ün öngörüsü, fikirleri, attığı adımlar. Türkiye'nin bu anlatıldığı dönemle ilgili resmi tarih kaynağıdır. 

         
        Bu özel eser için çok fazla yazılacak şey var. Kelimeler çok yetersiz kalıyor. Elimden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştım.  Pek çok yayınevi tarafından basılmıştır. Herkesin kitaplığında bulunması gerekiyor.

     
        Bana göre kesinlikle derslerde okutulmalı, o dönemde Atatürk ve silah arkadaşlarının verdikleri mücadele çok daha uzun ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmalı ve incelenmeli. Diğer bir konu ise kesinlikle bu kitaba gereken önemin verilmediğini düşünüyorum. Daha çok söz edilmeli, daha çok anlatılmalı ve önemsenmeli.

     
          Nutuk özel bir eser...

    
          Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊


Yorum Gönder

6 Yorumlar
 1. Tutunacak dalımız, sığınacak limanımızdır Mustafa Kemal Atatürk.
  Nutuk eserinden sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında hbulunan gazeteci ve araştırmacı Fatih Rıfkı Atay'ın Çankaya eserini okursanız Atamızın nelerle mücadele ettiğini daha kapsamlı görebilirsiniz. Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kesinlikle çok doğru, ilk yazdığınız cümleye imzamı atarım:) Öneriniz için çok teşekkür ederim, not aldım kitabı:))))

   Sil
 2. Bu şahane eseri okuduğunuz için tebrik ederim, hepimiz okumalıyız, elinize sağlık, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Kesinlikle herkes okumalı bu eseri:))))

   Sil
 3. Nokta atışı "Nutuk özel bir eser"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Çok özel bir eser kesinlikle

   Sil