Madam Bovary

   
madam bovary


  

 Keyifli cumartesi ve keyifli bir dünya klasiği😊Dünya klasiklerinden Madam Bovary.
  Yeni çıkan kitapları ne kadar okusak da dünya klasiklerinin yeri bir başka sanki.

   İyi kalpli ve sıradan bir hayat süren doktor Charles Bovary'nin yüksek idealleri ve aşırı lüks tutkusu olan karısı Emma Bovary'nin, yaşamın tekdüzeliğinden sıyrılmak için girdiği durumları ve yaşadığı ilişkileri konu alır. 

  Yazarın bu kitabı o zamanlar yasaklanmış, sonrasında aklanmıştır. İlk başlarda sıkıcı olan roman okudukça elinizden bırakamayacağınız bir kitap haline geliyor. Bence dünya klasikleri arasında önemli bir yerde bu kitap. Benim düşüncem bu yönde😊

  😊📘 Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

   😊''Yasakları yaşamak ve tatmak mutluluğun en başta gelen reçetesiydi.''

  😊 ''Bir erkek , en azından özgürdür. 
 Tutkudan tutkuyla, ülkeden ülkeye dolaşabilir, engelleri aşabilir, en erişilmez mutluluklara   ulaşabilir. 
 Bir kadın ise hep yasaklara sınırlıdır...''

 😊Ona göre aşk; aniden, büyük gürültüler, ışıklar ve şimşeklerle gelen bir şey olmalıydı.


  😊Acaba bir sevdiği yok mu?.. diye düşündü. Ama kimi sevecek?.. Beni!

  😊“Kaçır beni, götür beni, gidelim! İçimdeki bütün ateşler, bütün rüyalar senindir!”

  😊''Başına buyruk olmanın verdiği zevki, bu yeni zevki tattıkça, yalnızlığı artık eskisi gibi çekilmez bir şey saymıyordu.''


  😊''Kadınlarla her zaman anlaştım, ama karımla anlaşamadım, o başka!''

  😊''Kadının sözleriyle büyülendiği gibi, sessizliğiyle de büyülenmişti.''


   
   Kitapta betimlemeler oldukça fazla, belki bu sizi biraz sıkabilir. 19. yüzyıl Fransa'sında geçiyor roman. Yazarın en ünlü eseridir. Erkek bir yazarın, bir kadının duygularını bu kadar güzel anlatmasını sözlerle tarif etmek imkansız. Bir kadını bu kadar anlayıp, bunu yazıya dökmesi mükemmel. Aynı şeyi Kürşat Başar'ın Başucumda Müzik kitabında da yazmıştım. Kürşat Başar da bir erkek olarak çok güzel anlatmıştı bir kadının duygularını, yaşadıklarını.

  Yazarın ilk romanı olduğu söyleniyor. Yazıldığı dönemde çok tepki almış. Dini ve ahlaki duygulara ters düşen bir roman yazmakla suçlanmış ve yargılanmış. Romanın diğer özelliği ise bütün kişilerin gerçekten var oluşlarıdır. Charles Bovary'nin asıl adı Eugene Delamare. Yazarın babası Profesör Flaubert'in öğrencisiydi. Madam Bovary'nin asıl adı Delphine Couturier idi. 
Yazar bu romanını 1849 yılında yazmaya başlamış 1851 yılında bitirmiştir. Böyle güzel bir kitap kısa sürede yazılmaz zaten değil mi?

  Flaubert'in çok güzel bir üslubu vardır. Betimlemeleri mükemmeldir. Yazdığı sayfaları hep yüksek sesle okurmuş. Kitaplarının güzel olmasının sırlarından biri bu bence.

  Klasik romanlar içinde okunması gereken kitaplardan biri. Bana göre dünya klasiklerinin hepsinin okunması gerekir,  hepsi ayrı bir şaheser. 

  Yazımı okuduğunuzda Madam Bovary'i merak edeceğinizi ve hemen alıp okuyacağınızı düşünüyorum.

  Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊Yorum Gönder

0 Yorumlar