Sofi'nin Dünyası

 
sofinin dünyası


       

     Bugünkü yazımda size felsefe tarihi üzerine bir romandan söz edeceğim. Felsefe, psikoloji, kişisel gelişim kitaplarını çok seviyorum ve fazlasıyla ilgimi çekiyor. Siz de benim gibi bu tarz kitapları seviyorsanız ilk başta okumanız gereken kitaplardan bir tanesi.

    Sofi 15. yaş gününü kutlama hazırlıkları yaparken posta kutusunda ''Kimsin'' yazılı bir not bulur. Bu soruyla felsefe tarihinde sorulmuş soru ve cevapları içeren mükemmel bir kitap.
    Felsefeden başlayarak, doğa filozoflarının Helenizm, ortaçağ Rönesans, barok ve aydınlanma çağı ve romantizm dönemleri şeklinde bölümlere ayırarak bilgiler vermiştir. Yazar bir kurgu içinde her şeyi o kadar güzel anlatmış ki; okurken kaybolmanız ve o çağlara gitmeniz çok normal. Felsefe akımlarından söz etmiş yazar. Filozoflar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan bir kitap. 

   Okuduğunuz zaman kendinizi çok fazla sorgulayacağınız bir kitap. Size de devamlı posta kutunuzdan mektup gelse hayatınız nasıl olurdu? Kim olduğunuzu, hayatınızı sorgulama içinde geçirebileceğiniz bir dönem düşünün. Bence hepimizin yapması gereken bir sorgulama. Bakış açınızı değiştirip size çok şey katacağını düşündüğüm bir roman.

    
     😊📘 Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

😊 "...Çünkü yalnızca erkek değildi kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyordu..."


  😊Sokrates'in bir gün pazarda bir tezgahın önünde durup şöyle dediği anlatılır: " Ne kadar da  çok şey var hiç mi hiç işime yaramayan! "

 😊"Aptalca sorular sormaya başladın ama."
 😊"Sen cevap veremiyorsun diye ben aptalca sorular sormuş olmam."

  😊" Bunu okulda mı öğrendin?"
  😊" Orada bir şey öğrendiğimiz yok ...Bir okul öğretmeniyle gerçek bir filozof arasındaki fark , öğretmen çok şey bildiğini sanıp bunu öğrencilerin kafasına sokmaya çalışmasıdır. Oysa filozof öğrencileriyle birlikte her şeyin temeline inmeye çalışır."

  😊''Bileşik her şey yok olmaya mahkumdur.''

  😊''Platon'a göre insanlar da ikiye ayrılmış yaratıklardır. '' Değişen'' bir vücudumuz vardır. Vücudumuz duyular dünyasına bağımlıdır ve bu dünyadaki diğer şeylerin (örneğin bir sabun köpüğünün) kaderini paylaşır. Tüm duyularımız vücudumuza bağlıdır ve dolayısıyla güvenilmezdir. Ancak bizim de ölümsüz bir ruhumuz vardır ki bu ruh aklın yuvasıdır. Ruh maddesel olmadığı için idealar dünyasına girebilir.''

   
   Kitabın dili biraz ağır gelebilir. Yavaş yavaş anlayarak okuyun. Okurken notlar çıkarın, sorgulayın konuları ve kendinizi. Yayınlandığı günden beri kırka yakın dile çevrilen ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitaplar arasına girmiştir. Eski dönemleri merak ediyorsanız, filozoflar ve onların fikirleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka okuyun bu kitabı. Felsefeye ilgi duyan herkesin kütüphanesinde bulundurması gereken bir kitap.

   Kendiniz için bir sorgulama içine girin ve okuyun.

  ''Kimsin?''

   Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊

Yorum Gönder

0 Yorumlar