Simyacı

   
simyacı

    

      Bugünkü yazımda hepinizin bildiği bir kitaptan söz edeceğim. İsmini duymuşsunuzdur ama aranızda okumayanlar vardır. Ben okuduğumda çok etkilenmiştim ve sevmiştim. Sizlerde aynı etkiyi yaratır  mı? Bunun cevabını bilemiyorum ama fikir sahibi olmak ve bir şeyler öğrenmek isterseniz mutlaka okuyun.

   Kitap Mısır Piramitlerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun felsefi öykünü anlatıyor. Gezgin olmak isteyen ve mutluluğu arayan bir çobanı anlatıyor.  Bir gün yaşlı bir adamla karşılaşır. Yaşlı adam ona okuduğu kitap hakkında sorular sorar ve onun hakkında tahminlerde bulunur. Aslında böyle başlıyor hikaye. Fazla detay vermek istemiyorum. Kitabın her cümlesi size çok şey katacaktır.

     
     😊📘 Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

   😊“Ben de herkes gibiyim. Dünya gerçeklerine oldukları gibi değil de olmalarını istediğim gibi      bakıyorum.”

   😊“Mutluluğun Gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir, ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan.”

  😊“Bir şeyi gerçekten istediğin zaman ,arzunu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar.”

  😊''Her zaman şimdide yaşamayı başarabilirsen mutlu bir insan olursun. Çölde hayat olduğunu , gökyüzünde yıldızlar olduğunu ve insan hayatının özünde bulunduğu için kabile muhariplerinin savaştıklarını anlayacaksın. O zaman hayat bir bayram , bir şenlik olacak ; çünkü hayat , yaşamakta olduğumuz andan ibarettir ve sadece budur.''

  😊"Kötülük," dedi Simyacı, "insanın ağzından giren şeyde değildir. Kötülük oradan çıkandadır."

  😊"Düşümü gerçekleştirmekten korkuyorum, çünkü o zaman yaşamak için bir sebebim olmayacak."

  😊"İnsan sevdiği için sever. Aşkın hiçbir gerekçesi yoktur."

   
   Bambaşka bakış açısı kazandıran kitapları seviyorum. Farklılık katıp, sorgulayan ve bazı şeyleri anlamamızı sağlayan etkileyici kitaplardan biri. Kitabın dili akıcı, sıkmıyor okurken. Kitabı okurken kendinizle yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz. Okurken acele etmemeniz gereken kitaplar vardır; yani bir solukta okuyup bitireyim diyeceğiniz bir kitap değil. Anlamlar çıkarmanız gereken bir kitap.

  Kitabın özgün adı O Alquimista. Yaşamınıza kılavuzluk edecek bir kitap. Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrildi ve yedi milyondan fazla sattı. Vakit kaybetmeden alıp okumalısınız. Bu kitaptan kazanacağınız çok şey var. Paulo Coelho kitaplarını okumaya başlayacaksınız, bu kitaptan başlamanızı tavsiye ederim. Bendeki baskısı eski, o yüzden kitap kapağı farklı. Yeni baskılarındaki kapak resimleri farklı.

  Kütüphanenize bir hazine daha katmaya  ne dersiniz?😊

  Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊
Yorum Gönder

2 Yorumlar
 1. Sevgili Kİtap Keşfi,
  Bloğuna baktığımda 2019 da ilk yayının bu gözüküyor. Bundan öncesi arşivine bakıldığında yok. Sanıyorum arşivin görünümünü değiştirirsen daha net gözükür.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:))) Arşiv görünümünden dolayı değil, bloğumun adını değiştirdiğim için. Tüm yayınları göster bölümüne basınca son sayfada bakınca 1 Haziran 2019 ilk yazım görünüyor. Teşekkür ederim:)

   Sil