İnci

 
inci

      
     Bugünkü yazımda size bir John Steinbeck romanından söz edeceğim. Aslında roman değil de uzun hikaye desek daha doğru olur.  Çok sevdiğim yazarlardan biridir. 
Yoksul bir denizcinin bebeğini bir akrebin sokması ve sonrasında büyük bir inci bulmasıyla gelişen olayları anlatan bir kitap. Kino yoksul bir inci avcısıdır. Büyük bir inci bulmak istiyor ve sonunda o inciyi buluyor. İnciyi bulduktan sonra olaylar gelişmeye başlıyor. Çocuğunu akrep sokmuştur ve bundan sonra hayatlarında olan şeyler aslında onlara bir ders verecektir.

 
    😊📘Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

 😊''Bir şeyi aşırı istemek iyi değildi. Sırf bu yüzden bir şeyin olacağı varsa bile olmazdı. İnsanın isteği dozunda olmalıydı.''

 😊"Konuşmak alışkanlıktan başka neydi ki? Sözsüz de anlaşabilirdi insanlar.."

 😊"Oğlum okuyacak, kitapları olacak. Sonra yazacak, yazmayı öğrenecek. Sayıları, hesap yapmayı... Ve bütün bunlar bizi özgür kılacak, çünkü o öğrenecek, biz de ondan öğreneceğiz ve özgür olacağız."

  😊"Bildiği bir şey daha vardı. Kader insanoğlunun yaptığı planları hoş karşılamaz. Rastlantısal olmayan başarıyı sevmezdi."

  😊"Ama inci hepimizi yok edecek, "diye haykırdı Juana "Oğlumuzu bile."
 😊 "Sus." dedi Kino."konuşma artık . Sabah olsun ,inciyi satarız, o zaman uğursuzluk da gider     ,geriye iyilik kalır. hadi sus artık karıcığım."


   
   Kitabın dili akıcı ve hikaye sizi sıkmıyor. John Steinbeck genelde toplumsal konuları ele alıyor. Kendine özgün bir üslubu var. 
Okurken keyif alacağınız ve bir o kadar da ders çıkaracağınız kitaplardan biri. Aslında bu kitaptan öğrenecek çok fazla şey var hepimiz için. Azla yetinmeyi bilmiyoruz ve hep daha fazlasını istiyoruz ama şunu gözden kaçırıyoruz. Çok fazla istediğimiz şey bize zarar verebilir ve hayatımızı mahvedebilir. 

   Kitapta sosyal eşitsizlikten söz ediyor. Fakir oldukları için birçok şeyden mahrum kalan insanların hikayesini çarpıcı bir biçimde anlatıyor. Bazı değerleri sorgulamak için bu kitabı mutlaka okumalıyız. Bir ibret hikayesi diyorum bu kitap için ben. Hemen okumalısınız hayattaki geçici şeylerden vazgeçmek için.


   Bir hırs uğruna hayatını mahvetmek mi? Her şeye rağmen o hırsı ne olursa olsun isteyip   onunla yaşamak mı?
  Karar sizin?

  Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊
Yorum Gönder

0 Yorumlar