ANİMA MUNDİ (DÜNYANIN RUHU)

   
anima mundi          
    Susanna Tamaro'nun Anima Mundi isimli kitabından söz edeceğim yazımda. Yazarın bu kitabını bilmiyor olabilirsiniz; genelde herkes Yüreğinin Götürdüğü Yere Git kitabını okumuştur. 2 kitap da benim için oldukça keyifliydi. 

    Kitabın baş kahramanı Walter. Walter'in ilgisi edebiyat ve şiir üzerinedir. Ailesiyle olan anlaşmazlığından dolayı Roma'ya kaçar ve roman yazmaya başlar. Romanı yayınlanır ama istediği başarıyı yakalayamaz. Edindiği çevrede kendinden yaşça büyük bir kadınla aşk yaşamaya başlar. Daha sonra yeni tanıdığı farklı biriyle yaşam ve ölüm hakkında uzun uzun konuşmalar yapar. Hayatı yeni bir anlam kazanır.

     
     😊📘Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

 😊''Doğanın biçimini yitirebileceği düşüncesi beni çok etkilemişti. ''

 😊''Artık gökyüzü açılmıştı. O duru ufku gözleyerek, bir şeyler olmasını bekliyordum. Dipte bir ışıma görmeye başlamıştım bile, bu artık ateşin değil, yaratılışın ışıltısıydı.''

  😊''Meyve ağaçlarında da arada sırada bir çürüme olur, bir noktaya dek her şey yolunda gider, ağaç bol bol çiçek açar, ılık iklim koşulları, her şeyin daha iyiye gideceğini müjdeler.''

  😊''Şimdi artık içimde eylem değil, durgunluk vardı. Durgun ve korunmasızdım.''

  😊''Anladım ki, boşluk ancak ölümü özümseyene dek varlığını sürdürebiliyor.''


  
   Kitabın dili akıcı, okurken sizi yormuyor. Kitabın içinde 3 bölüm var. 3 Bölümde anlatılmış her şey. Ateş, toprak ve rüzgar.
Aslında kitapta anlatılmak istenen kendini arayış mücadelesidir. Bu arayış çok güzel bir şekilde kaleme alınmış. Gerçekçi bir roman. 

  📌NOT :  Anima Mundi yani dünyanın ruhu, saf semavi ruh ki antik filozoflarca doğanın her yanına nüfuz ettiği öne sürülmüştür. Fikrin Platon ile ortaya çıktığı söylense de, kavramın kökeninin daha antik olduğu ve bazı doğulu filozofların sistemlerinde egemen olduğu ortaya konmuştur. 

  Yukarıda yazdığım not Vikipedi' den alıntıdır. 

  Bendeki baskısı eski ve kitabın kapak resmi Van GOGH' a aitttir.

  Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊Yorum Gönder

0 Yorumlar