Hiroşima'nın Çiçekleri


hiroşimanın çiçekleri     
    Bugünkü değerli kitabım Hiroşima'nın Çiçekleri. Ünlü roman yazarı Edita Morris'in kitabı. Atom bombası atıldıktan seneler sonra Hiroşima'ya gelen bir Amerikalı ve Japon kadının dostlukları anlatılıyor. Japon kadının olaydan sonra yaşadığı acılar ve bakış açısı ele alınıyor.

    Karakterler kurgu ama yaşanan olaylar gerçek. Kitabı okuduğunuz zaman siz de etkisini çok fazla hissedeceksiniz.
Yuka çocukları ve kocasıyla yaşıyor. Amerikalı adam evlerine gelip kiracı oluyor ve Yuka bu adama aşık oluyor. Sonrasında kitap ilerlemeye başlıyor. İlk başlarda biraz ağır gidiyor ama sonunda çok şaşıracağınıza eminim.

   Farklı etkiler bırakan bir kitap. O dönemden sonra yaşananları anlamamız için çok güzel bir dille anlatılmış. Kitabı okurken Japon kültüründen de öğreneceğiniz şeyler var. Kitaptan sonra Japon kültürüne ilgi duyacağınızı düşünüyorum. 

  
   😊📘 Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

  😊''Hayatın insana sunduğu değişiklikleri kabullenmek gerekiyor.''

  😊''Gerçek aşk ağaç gibidir, ağır ağır büyür.''

  😊''Atom bombası müzesi'nin önünden geçiyoruz şimdi. Kapıda iki otobüs durmakta. Turistler, ellerinde fotoğraf makineleri, tüyler ürpertici kalıntıları, resimleri görmek için dışarı dökülüyorlar.''

  😊''6 Ağustos 1945 tarihine kadar, Hiroşima, 360.000 nüfuslu işlek bir limandı. Ama o sabah, yeryüzünden silindi.''


    
   Biraz daha aşkın ön plana çıktığı bir kitap. Yaşanan olaydan sonra insanların yaşadığı etkileri görmemek mümkün değil tabi. Okuduğunuz zaman size bir şeyler katacağını düşünüyorum. Her kitaptan farklı bilgiler öğrenildiği düşüncesindeyim her zaman. Kitabı ön yargılı okumayın. Kafanızdaki bütün düşünceleri silin ve öyle okuyun. Kitabın çevirmenliği Ülkü Tamer'e ait.


    Kitapta da yer alan eski bir Japon sözüyle yazımı bitiriyorum:

    ''Kafamda çiçekler açmaya görsün, kokuları bütün dünyayı kaplar.''

    Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊Yorum Gönder

0 Yorumlar