Piraye

 
piraye


      
     Bir çırpıda okuyacağınız mükemmel bir kitap. Genç, eğitimli bir kadının törelere karşı gelmesini konu alan sürükleyici bir roman.
Kendimi o dünyanın içinde bulduğum bir kitap daha. Okurken ''sonraki sayfada ne olacak acaba?'' diyeceğiniz etkileyici romanlardan bir tanesi.

    Kitabın yazarı Canan Tan o kadar akıcı bir dille anlatmış ki, sıkılmadan okuyorsunuz. Diyarbakır ve İstanbul arasındaki aşk öyküsü. Piraye hiç bilmediği bir dünyaya adım atar. Piraye adını Nazım Hikmet’in eşinden almış, romanda belirtilmiştir.

   Diş Hekimliği öğrencisi olan Piraye'nin aşkı, evliliği, yaşadığı hayal kırıklıkları romanın konusunu oluşturur. Aslında özgürlüğüne çok düşkün olan Piraye'nin aşık olunca mantığının dışında verdiği karar sonucu yaşadıkları ve ayakta durup mücadele etmesi.

    Kitabı okurken o kadar çok kendinizi kaptırıyorsunuz ki, ağlamadan kitabı bitirmeniz imkansız.
İki farklı kültür yaşamaya çalışıyor. Yaşayabiliyorlar mı? 
Bunun cevabı için kitabı okumalısınız.
  Okurken filmin içinde gibi hissediyorsunuz.  Çoğu yerde kızacağınızı hissediyorum. Mantıktan uzak yanları da var. Yine de bilmek ve fikir sahibi olmak açısından okumanızı tavsiye ederim.

  
   Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

   😊"Ya Nâzım gibi bir sevgili?
   Ne kadar ulaşılmaz bir hayal!...

  😊''Ya ben ?
   Her an yüzüstü bırakılıvermek korkusunu silip atabilir miyim yüreğimden?''

  😊''Kendimden, alışkanlıklarımdan ödün vermek, hırçınlaştırıyor beni. İçimdeki dalgalanmaların dışa yansımasını perdelemek için, davranışlarımda değişiklik yapmak zorunda kalıyorum. Bu da beni ben olmaktan uzaklaştırıyor ne yazık ki...''

  Fazla bir şey söylemek istemiyorum. Kitabı okuyun. Daha net bir fikriniz olur.

  Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊


Yorum Gönder

0 Yorumlar