Başucumda Müzik

 
başucumda müzik    
  Çok sevdiğim yazarlardan biri Kürşat Başar. Yazılarını, romanlarını çok beğenirim. Üslubu çok akıcıdır. İnsanı yormayan bir anlatım tarzı vardır. Gülümseyerek okursunuz ya bazı yazarların kitaplarını; Kürşat Başar o yazarlardan biridir benim için. En sevdiğim ve etkilendiğim romanı Başucumda Müzik'ten söz edeceğim size bugünkü yazımda.

  '' Gerçek bir yasak aşk'' biyografisi olarak geçer. Menderes dönemi bakanlarından Fatin Rüştü Zorlu'nun yasak aşkının hikayesi. Aklına eseni yapan bir kadının aniden evlenmesi ve dönemin bakanlarından biriyle yaşadığı yasak aşkı anlatıyor kitap. Yazarın bir kadının duygularını bu kadar iyi anlatabilmesine diyecek laf yok. 

   ''Eğer, hayatınızın herhangi bir anına gidip orada sonsuza dek kalacaksınız deseler yalnızca iki şeyden birini seçmek isterdim. Biri, o çocukluğun bahçesindeki ağacın dalına asılı salıncakta sallanırken...
Öteki, bütün hayatım boyunca en çok sevdiğim adamla öpüştüğüm ilk gün...
Herkes aşık olmanın ortak dilini bulup yazmaya çalışıyordu; ama aslında bu kadar basitti işte : Birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan aşıksın.''


 
   Bu yazdıklarım kitabın arka kitap kapağında yazılanlar ve okuyunca çok fazla etkiliyor insanı.
1950-1960 yılları arasında geçen bir roman. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Kürşat Başar kitaplarının öyle güzel bir etkisi var ki, sıkılmak kelimesi yersiz olur.

   
     😊📘 Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

  😊''Sen hiç bilmiyorsun, yalnız sesini duymak bile bütün dünyayı unutturuyor bana...''
 
   😊'' İnsan kimi seveceğini seçebilir mi?
   Seçemiyormuş... ''
  
   😊''Ben onu hep özlüyordum. Yanımda olsa da olmasa da... 
  Sanki bütün hayatımız birlikte geçecek olsa, bütün gün aynı evde otursak, her gece beraber uyusak yine de özlem geçmeyecek gibi geliyordu bana...''


  Yıllar önce okuduğum bir romandı. Defalarca okusanız aynı tatlı tadı alacağınız yazarın en sevdiğim kitabı. Yazımın ilk satırlarında söylemiştim, yine söylüyorum. Beni en çok etkileyen yazarın romanı bir kadının dilinden bu kadar mükemmel anlatması oldu. Tek kelimeyle mükemmel duygu aktarımı.

  Diğer yazılarını yazdığım kitaplar için söylediğim gibi, bu kitap için de aynı şeyi söyleyeceğim. Mutlaka kütüphanenizde bulunması gereken kitaplardan biri. Siz de okuyunca etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız. Kitabı okurken ön yargıyla okumayın. O zaman çok daha fazla tat verir okuduğunuz kitap size.

  Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊


Yorum Gönder

0 Yorumlar