Annem ve Hayatın Anlamı

                                    
annem ve hayatın anlamı
    
     Psikoterapi kitaplarını sever misiniz? Ben çok severim. Annem ve Hayatın Anlamı Irvın Yalom kitapları ilgimi çeker psikolojiyi çok sevdiğim için. Yazarın en sevdiğim kitabı ''Nietzsche Ağladığında".
Bugün size söz edeceğim kitabı ise  ''Annem ve Hayatın Anlamı''. Bu kitabı da oldukça ilgi çekiyor.
    
   Çok daha farklı bir dünya. Irvın Yalom kitaplarının tadı bir başkadır. Psikoloji ile ilgileniyorsanız çok hoşunuza gideceğine eminim. 
Bu kitapta psikoterapi ve hayatın anlamını ararken kendisinin ve hastalarının yaşadığı deneyimleri anlatıyor yazar. 
 Paula, Irene ve diğer kişilerin yaşantıları...

    Kitapta yazarın kendi deyimiyle hem masalcı hem de öğretmen olmaya çalışmasını rahatlıkla fark edersiniz okurken. Farkındalığınızı sorgulamak için iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum.

   Kitapta yazılmış 4 yaşanmış 2 tane de yaşanması muhtemel hikaye var. Asıl sorgulama hayatın anlamı üzerine. Irvın Yalom'un olaylara bakış açısı size de çok şey katacaktır. İyileşme sürecini konu alan öyküler var bu kitapta. Ayrıca çok derin gözlemler içinde bulacaksınız kendinizi.
 
  
  😊📘 Kitaptan Keşfettiğim Alıntılar :

  😊''Özellikle bir dersi çok iyi öğrenmişlerdi: hayat ertelenmezdi; şimdi yaşanması           gerekiyordu.''

 😊"Bırakın, öfkenizi bırakın, acınızı bırakın, kendinize acımayı bırakın.''

 😊''Hangisini seçeceksin: akıllı delilik mi yoksa aptalca akıllılık mı?''

 😊''Her hastanın içinde ve her klinik ortamın içinde zengin insan dramasının krizaliti yatmaktadır. Psikoterapi sanatı bu dramayı harekete geçirmekte yatar.''


  
   Kitapla ilgili tek eleştirim, biraz sıkıcı olması ve dilinin ağır olması. Belki çeviriden kaynaklanıyor bilemiyorum. Sıkıcı derken diğer kitabını daha bir zevkle okumuştum. Psikolojiyi sevdiğim için tabi ki sevdim kitabı. Psikolojiye ilgi duymuyorsanız sevebileceğiniz bir kitap değil.
Yine de ön yargılı olmayın ve okuyun derim. Geçen gün yazımda da belirtmiştim aynı şeyi, kitapları okurken ön yargılı olmayın.

  Varoluşçu Psikolojinin ana teması olan ölüm ve ölüm kaygısı üzerine kurulmuş olan bir kitap. Danışan ve danışman gözünden anlatılan kitapta herkesin kendinden küçük bir parça bulabileceği sayfalar var. 

  Her kitaptan farklı şeyler alırsınız, öğrenirsiniz. Bir kelimesi bile farklı bir bakış açısı kazanmanızı ve hayatı farklı tatla yaşamanızı sağlar. Sayfalar arasında en çok ilgimi çeken yukarıda yazdığım cümleyi tekrar yazıp yazımı bitiriyorum.

''Hayat ertelenmezdi; şimdi yaşanması gerekiyordu.''


 Keyifli kitap keşifleri, keyifli okumalar dilerim😊


Yorum Gönder

0 Yorumlar